19 kwietnia minie 79 lat od wybuchu powstania żydowskiego w stolicy. Wojewoda mazowiecki wbrew stanowisku samorządu warszawskiego zdecydował o włączeniu syren alarmowych. Główne uroczystości odbędą się w południe pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.
Do rozdania przygotowano 368 tys. papierowych żonkili, tyle, ilu żydowskich mieszkańców miała Warszawa przed wybuchem wojny
Tego dnia ponad tysiąc wolontariuszek i wolontariuszy na ulicach wręczać będzie przechodniom papierowe żonkile – symbol pamięci o bojownikach powstania. Do rozdania przygotowano 368 tys. papierowych żonkili, tyle, ilu żydowskich mieszkańców miała Warszawa przed wybuchem wojny. Wolontariuszy będzie można spotkać w 23 punktach stolicy, w tym przy ośmiu stacjach metra. Żonkile można także pobrać z pięciu „żonkilomatów”.
Do akcji organizowanej przez Muzeum POLIN zgłosiło się też ponad 6 tys. szkół, bibliotek i innych instytucji z całego kraju. Żonkile będą też rozdawane w szkołach i instytucjach publicznych w Izraelu, m.in. w Knesecie, a także w Nowym Jorku. W tym roku ambasadorami akcji są Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny, Aleksandra Popławska oraz trójka wolontariuszy Dariusz, Joanna i Weronika.
Czytaj więcej
„Położyliśmy się spać w żydowskiej dzielnicy, a następnego ranka obudziliśmy się w zamkniętym getcie żydowskim" – zanotował w dzienniku Chaim Kapłan. Był 16 listopada 1940 roku. Materiał powstał we współpracy z partnerem: Muzeum Getta Warszawskiego