Do zamku w Łańcucie wróciły bibliofilskie skarby

Fundacja Rodziny Blochów z USA przekazała do Muzeum w Łańcucie starodruki, które pochodzą z biblioteki Potockich. Pod koniec wojny zostały one wywiezione przez ordynata Alfreda Potockiego na Zachód.

Publikacja: 07.11.2021 21:00

Muzeum-Zamek w Łańcucie

Muzeum-Zamek w Łańcucie

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Z informacji, które przekazał nam mecenas Przemysław Bloch, wynika, że do biblioteki zamkowej wróciło pięć tytułów, w tym dwa w dwóch tomach. Są to: „Katechismus der Hoeflichkeit und feinen Lebensart" Chrystiana Fryderyka Michaelisa (Lipsk, 1820), „Essai sur les Elegies de Tibulle" Tibullusa (Paryż, 1779), w dwóch tomach „Lecons Elementaires d'Histoire et Chronologie" Louisa Mayeul Chaudona (Caen, 1783), z dawnego księgozbioru komendanta twierdzy Kamieńca Podolskiego Jana de Wittego „L.A. Florus cum integris Cl. Salmasii et variorum notis" (Nijmaggen, 1662) i dwutomowe „The Poems of Ossian" Jamesa Macphersona (Londyn, 1773).

– Do książek dodałem też zakładkę, list hr. Mieczysława Potockiego, syna Szczęsnego i Zofii Potockich, do pułkownika Ludwika Komierowskiego, znanej postaci polonijnego mondu paryskiego, a zarazem adiutanta marszałka Marmonta księcia Raguzy, który odegrał pewną rolę w rewolucji lipcowej 1830 r. i obaleniu króla Karola X – opisuje Przemysław Bloch.

Starodruki Bloch kupił w szwajcarskich antykwariatach w Zugu i Fribourgu. Znajdują się na nich oznaczenia wskazujące, że pochodzą z łańcuckiej kolekcji oraz ze spadku, który do zamku trafił w 1930 r. po zmarłym w 1923 r. w Paryżu Mikołaju Potockim z Tulczyna.

Czytaj więcej

Znaleziono spopielone ciała i łuski

W 1944 r. część zbiorów przy pomocy Niemców została wywieziona do Wiednia, a następnie Szwajcarii przez Alfreda Potockiego, który nie chciał, aby wpadły one w ręce Armii Czerwonej. Zbiory zostały zapakowane w 600 skrzyń. Kolekcja została rozproszona.

Przemysław Bloch jest amerykańskim kolekcjonerem sztuki o polskich korzeniach. Od lat tropi dzieła zrabowane w czasie wojny. W przeszłości przekazał już kilka razy bibliofilskie skarby związane z historią Łańcuta.

Niedawno – o czym pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" – Bloch odnalazł jedyne wydane przez Hieronima Wietora w 1522 r. po łacinie dzieło „Ecclesiastes" króla Salomona. Jest na tropie kolekcji obrazów, które trafiły za ocean przed wybuchem wojny na wystawę „Old Masters. A Collection of Polish-Owned Works of Art.". Ich wartość była szacowana w 1940 r. na 12 mln dolarów i obejmowała 80 obiektów, m.in. obrazy Diega Velazqueza, Francisca Goi, Caravaggia, Antona van Dycka, Pietera Bruegla młodszego. Po zakończeniu wystawy nie wróciły one do Polski.

Historia Polski
Odcisk palca na chlebie sprzed 8600 lat
Historia Polski
2 kwietnia mija 19. rocznica śmierci Jana Pawła II
Historia Polski
Kołtun a sprawa polska. Jak trwała i trwa plica polonica
Historia Polski
Utracona szansa: bitwa nad Worsklą. Książę Witold przeciwko Złotej Ordzie
Historia Polski
Tajemnica pierwszej koronacji. Jakie sekrety kryje obraz Jana Matejki
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?