Pogrzeb, który będzie miał charakter państwowy, rozpocznie się mszą w Katedrze Polowej w Warszawie przy ul. Długiej o godz. 10. – Po mszy świętej żałobnej nastąpi przewiezienie urny na Stare Powązki, gdzie zostanie złożona w niszy w katakumbach obok męża Aleksandra Janta-Połczyńskiego – poinformował nas dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Urna ze szczątkami Janta-Połczyńskiej została przywieziona z Nowego Jorku, gdzie zmarła 2 kwietnia 2020 r., przeżywszy 107 lat. 6 września w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Dąbrówce koło Tucholi, ufundowanym w 1768 roku przez ród Janta-Połczyńskich, odbyła się msza święta w intencji zmarłej, podczas której odsłonięto pamiątkowe epitafium jej poświęcone.
Walentyna Janta-Połczyńska de domo Stocker była osobą nietuzinkową, była bowiem ostatnim z żyjących pracowników Rządu RP na Wychodźstwie i bliską współpracownicą generała Władysława Sikorskiego.
Urodziła się 1 lutego 1913 roku we Lwowie. Skończyła gimnazjum w Krośnie. W 1938 roku wyjechała do Londynu, gdzie kształciła się w zawodzie sekretarki. Od 1 września 1939 roku pracowała w ambasadzie polskiej w Londynie. W czerwcu 1940 roku została skierowana do pracy w sekretariacie premiera gen. Władysława Sikorskiego. Naczelny Wódz powierzył jej m.in. spisywanie raportów Jana Karskiego o sytuacji ludności żydowskiej na terenach okupowanych i przygotowywanie ich maszynopisów. Od końca 1942 roku pracowała w polskiej radiostacji „Świt", nadającej z Anglii do okupowanego kraju.