Reklama
Rozwiń

Miasto Kraków kupi "Kossakówkę"

Rada Miasta Krakowa zdecydowała, że odkupi od prywatnych właścicieli "Kossakówkę" - neogotycki dworek, dom rodzinny słynnej artystycznej familii Kossaków.

Publikacja: 06.12.2019 15:37

Miasto Kraków kupi "Kossakówkę"

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 3.0 Unported license, fot. Agnieszka Mazur

amk

Miasto wyłoży na ten zakup 4,5 mln zł. Remont zaniedbanego budynku może jednak pochłonąć jeszcze dodatkowe od 6 do 12 mln zł.

Plan zakupu "Kossakówki" spotkał się ze sprzeciwem radnych z Koalicji Obywatelskiej, którzy kwestionowali ten wydatek, podkreślając, że nie dokonano oszacowania kosztów utrzymania dworku po jego remoncie.

Prywatni właściciele, do których jeszcze należy, wykonali już znaczne prace remontowe, ratując m.in. konstrukcję budynku i kładąc nowy dach. Remont prowadzili dzięki dotacjom ze Społecznego Komitetu Odbudowy Zabytków Krakowa oraz władz miasta. W 2019 roku nie dostali jednak pieniędzy na ten cel i rozpoczęli rozmowy z Krakowem na temat sprzedaży "Kossakówki".

Ostatecznie Rada Miasta podjęła uchwałę o zakupie budynku i dokonała zmian w budżecie na ten cel.

W "Kossakówce" powstanie Muzeum Historii Sztuki - oddział Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Bedzie to ukoronowanie kulturalnej przeszłości dworku, który trafił w ręce Kossaków w 1869 roku, kupiony przez seniora rodu - Juliusza Kossaka.

Po 1884, gdy dom przejął od ojca Wojciech Kossak, w budynku znalazły się pracownie dwóch wybitnych malarzy. To tu wychowały się siostry: poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, primo voto Bzowska, i pisarka oraz satyryczka Magdalena Niewidowska z domu Kossak, która przyjęła pseudonim artystyczny Magdalena Samozwaniec, a także ich brat - malarz jak ojciec i dziadek - Jerzy Kossak.

Życie w "Kossakówce" opisała barwnie Magdalena Samozwaniec w książce "Maria i Magdalena".

Po wojnie dworkowi groziło wyburzenie. Uchroniła go od tego druga żona Jerzego Kossaka, Elżbieta zd. Dzięciołowska. U ówczesnego ministra kultury Włodzimierza Sokorskiego wywalczyła ocalenie budynku poprzez uznanie go za pamiątkę narodową. 

W 1960 roku "Kossakówkę" wpisano do rejestru zabytków i wyremontowano. W latach 80. jednak  dworek zaczął niszczeć, a jego nieuregulowana sytuacja prawna nie pozwalała na szukanie sponsorów i inwestowanie w jego remont.

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego