Projekt WXCA i Ralph Appelbaum Associates (RAA) zajął I miejsce w konkursie na siedzibę Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej w Lublinie organizowanym przez Muzeum Lubelskie w Lublinie i Zarząd Główny SARP.
Sąd konkursowy pod przewodnictwem architekta Bolesława Stelmacha przyznał nagrodę jednomyślnie i docenił pracę m.in. za racjonalne podejście do zabytku i wykorzystanie go jako eksponatu.
Dzieje Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej to historia, która dotyka wielu Polaków - dotyczy ich rodzin, przodków. – Dlatego najistotniejszymi dla nas filarami tworzenia projektu architektonicznego i wystawienniczego były wspólna historia, odkrywanie i współtworzenie – opowiada Michał Czerwiński z WXCA.
Projektantom zależało na wyeksponowaniu walorów historycznych i estetycznych zabytkowego Pałacu Lubomirskich, w którym zlokalizowane zostanie muzeum. - Chcemy przywrócić oryginalną formę zabytkowego obiektu oraz odtworzyć stolarkę, kolorystykę, detal na podstawie materiałów archiwalnych oraz analogii – mówi Michał Sokołowski z WXCA.
Jak opisują autorzy zwycięskiego projektu koncepcja wystawy stałej Muzeum Ziem Wschodnich w Lublinie oparta jest "na wzajemnym przenikaniu się czasu historycznego, przestrzeni oraz idei i zjawisk". "Ekspozycja przedstawia ziemie wschodnie jako przestrzeń podlegającą dynamicznym zmianom – ze stale zmieniającymi się granicami, lecz także jako miejsce szeroko pojętych spotkań kulturowych, koegzystencji ludzi o różnym pochodzeniu społecznym, etnicznym i narodowym i jednocześnie wizerunku tych ziem jako ostoi, matecznika polskości" - opisują autorzy projektu.