Ataki na dyrektora Muzeum Auschwitz Birkenau Piotra Cywińskiego. "Polska tego nie potrzebuje"

Polska Rada Chrześcijan i Żydów wydała komunikat w sprawie narastających ataków na dyrektora Muzeum Auschwitz Birkenau, Piotra Cywińskiego.

Publikacja: 15.03.2018 20:49

Ataki na dyrektora Muzeum Auschwitz Birkenau Piotra Cywińskiego. "Polska tego nie potrzebuje"

Foto: Pixabay

Współprzewodniczący rady Stanisław Krajewski i Zbigniew Nosowski napisali, że wyrażają uznanie dla dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr. Piotra Cywińskiego.

"Jesteśmy z nim solidarni w obliczu pojawiających się wezwań do odwołania go z tej funkcji" - czytamy w oświadczeniu.

Autorzy oświadczenia podkreślają, że Auschwitz-Birkenau jest miejscem wyjątkowym, bo zwrócone są tu oczy całego świata.

"Znamy osobiście dr. Cywińskiego, jego kompetencje i poświęcenie w pracy na rzecz pamięci o tragedii, jaka się w tym miejscu dokonała. Znamy liczne krajowe i międzynarodowe niezwykle pozytywne opinie o funkcjonowaniu Muzeum Auschwitz-Birkenau, którym Cywiński umiejętnie i ofiarnie kieruje od 2006 r. Cieszy nas szerokie międzynarodowe uznanie dla Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, które – dzięki swoim publikacjom, organizowanym wystawom i konferencjom – stało się w XXI wieku czołowym światowym ośrodkiem dyskusji o Zagładzie i ludobójstwie" - przekazano w oświadczeniu.

"Wysoce cenimy jedno z największych dokonań polskiej dyplomacji III RP: Fundację Auschwitz-Birkenau, która – powołana dzięki zaangażowaniu dyr. Cywińskiego – zdołała zgromadzić, zwłaszcza od rządów z całego świata, znaczące środki finansowe przeznaczone na konserwację obiektów obozowych (wcześniej państwo polskie było jedynym podmiotem finansującym stałą opiekę konserwatorską). Znamy kształt muzealnej ekspozycji na terenie Miejsca Pamięci i ogrom wykonywanej tam pracy, także edukacyjnej. Można by jedynie życzyć polskim instytucjom kultury tak kompetentnego kierownictwa i tak dalekosiężnej wizji" - czytamy dalej.

"Wyrażamy nasze poparcie dla dyr. Piotra Cywińskiego i apelujemy o wsparcie dla niego do wszystkich ludzi dobrej woli. Ewentualne personalne rozgrywki wokół Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z pewnością odbiłyby się szerokim echem w całym świecie, ukazując Polskę w fatalnym świetle. Wobec ostatnich wydarzeń można stwierdzić, że takie kontrowersje są ostatnią rzeczą, jakiej nasza ojczyzna potrzebuje" - kończą autorzy oświadczenia.

Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne
Historia
Testament Bolesława Krzywoustego, czyli rozbicie dzielnicowe
Historia
Fridtjof Nansen i Roald Amundsen. Wikingowie XIX wieku
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Historia
Amazonka odkryła swoją tajemnicę