W rocznym cyklu nazistowskich świąt i rytuałów Boże Narodzenie było okazją dla hitlerowskich przywódców, aby okazać nieco bardziej humanitarne oblicze. Służyć temu miały gigantyczne imprezy świąteczne organizowane w domach kultury, pałacach sportu czy w domach towarowych. Na tle olbrzymich choinek Goebbels lub Goering jako najbardziej popularni ministrowie rozdawali dzieciom z rodzin robotniczych lub rolniczych paczki słodyczy i naprawdę piękne zabawki. Do dzisiaj zachowała się przedwojenna kronika filmowa ukazująca zabawę świąteczną z „dobrym wujkiem Goeringiem” w jednym z domów towarowych Berlina, który poucza dzieci, że od tej pory powinny w każde Boże Narodzenie pamiętać przede wszystkim o ich ukochanym wodzu Adolfie Hitlerze.
Kalendarz nazistów
Boże Narodzenie zamykało całoroczny cykl świąt narodowo-socjalistycznych. W swojej tradycyjnej oprawie nie pasowało jednak do pozostałych wydarzeń w kalendarzu nazistowskim. Mimo prób wprowadzania nazwy „święto przesilenia zimowego” czy „sezonu pomocy zimowej” Niemcy konsekwentnie pielęgnowali chrześcijański charakter tego święta. Jeżeli więc nazistom nie udało się wykorzenić wielowiekowych tradycji obchodzonych w ten jeden dzień w roku, to próbowali go z nawiązką wyrównać przez pozostałe 12 miesięcy. Sekwencję nowych neopogańskich świąt narzuconych narodowi niemieckiemu przez narodowy socjalizm otwierał 30 stycznia – Dzień Przejęcia Władzy. Była to coroczna okazja do przemarszów po ulicach największych niemieckich miast korowodów SA-manów niosących w dłoniach zapalone pochodnie.
Do najważniejszych świąt reżymu należały także: wrześniowy zlot partyjny w Norymberdze oraz 24 lutego – święto założenia NSDAP. Prawdziwa histeria przypadała na 16 marca – Dzień Pamięci Bohaterów, państwowe święto na cześć poległych puczystów monachijskich, przemianowane ostatecznie na Dzień Suwerenności Narodowej. Tego dnia zakazana była jakakolwiek rozrywka, a kto złamał rozkaz, mógł trafić do obozu koncentracyjnego.
Przeciwieństwem żałobnego nastroju Dnia Pamięci Narodowej było najważniejsze wydarzenie w kalendarzu Trzeciej Rzeszy – obchodzone 20 kwietnia urodziny Hitlera. Ich nadejście zwiastowały wszechobecne flagi nazistowskie i portrety wodza. Każdy sklep, każda szkoła, fasady prywatnych domów oraz restauracje były udekorowane ołtarzykami na cześć dyktatora.
Nazistowska propaganda wyborcza pod jednym z kościołów. Wybory w Berlinie, 23 lipca 1933 r.