Order Orła Białego „nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych" – czytamy na stronie prezydenta RP. Rokrocznie otrzymuje go kilka osób: polityków, księży, ludzi kultury, opozycji antykomunistycznej.
Orderem zostali uhonorowani m.in. papież Jan Paweł II, aktor Franciszek Pieczka, poetka Wisława Szymborska, były premier Jerzy Buzek czy Adam Michnik, a także wielu polityków z zagranicy, np. były prezydent Portugalii czy król Belgów Filip. W tym roku to najwyższe odznaczenie państwowe otrzymał ks. abp Szczepan Wesoły. Kapitule (jej członkowie powoływani są przez prezydenta RP na pięć lat spośród osób, które zostały odznaczone tym orderem) przewodniczy prezydent RP. To on decyduje, kogo odznaczy.
Dwa lata temu prezydent Andrzej Duda (na wniosek ministra Antoniego Macierewicza) mianował pośmiertnie płk. Ryszarda Kulińskiego generałem brygady. Wtedy pojawiła się inicjatywa, by uhonorować go Orderem Orła Białego. Do prezydenta z takim wnioskiem miała się zwrócić Kapituła Orła. Ale tego nie zrobiła.
Czytaj także: Kukliński i kwestia honoru
„Kapituła Orderu Orła Białego po rozpatrzeniu sprawy na posiedzeniu w dniu 6 kwietnia 2017 r. nie podjęła uchwały o wystąpieniu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o nadanie śp. gen. Ryszardowi Kuklińskiemu Orderu Orła Białego, w związku z pośmiertnym mianowaniem Ryszarda Kuklińskiego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, postanowieniem z dnia 2 września 2016 r., na stopień generała brygady" – odpowiada „Rzeczpospolitej" biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP.