Paweł Kowalewski: Powstanie może upaść po raz drugi. Ostatecznie

Jeśli zafałszujemy historię tego chwalebnego, a zarazem tragicznego wydarzenia i pozwolimy zmonopolizować opowieść o nim dla potrzeb politycznych, to Powstanie Warszawskie upadnie po raz drugi - pisze dla Onetu prof. Paweł Kowalewski, syn Zofii Jastrzębskiej-Kowalewskiej pseudonim Zosia i Aleksandra Kowalewskiego pseudonim Longinus.

Publikacja: 01.08.2018 15:14

Waldemar Nowakowski, najmłodszy powstaniec 1944. Reprodukcja zdjęcia

Waldemar Nowakowski, najmłodszy powstaniec 1944. Reprodukcja zdjęcia

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Red

W czasach komunizmu w sferze publicznej o Powstaniu Warszawskim mówiło się na ogół źle. Wtedy w zaciszu wielu domów przechowywana była na jego temat prawda. Teraz o powstaniu mówi się przede wszystkim dobrze. Wielka szkoda, że w dalszym ciągu nieprawdziwie.

Epoka stalinizmu stworzyła bardzo wygodną narrację na temat Powstania Warszawskiego. Wygodną dla systemu totalitarnego, który roztoczył swoją „opiekę" nad wychodzącym z wojennej zawieruchy państwem polskim. Ten sam system wolał zatrzymać swoje wojska na drugim brzegu Wisły i beznamiętnie przypatrywać się hekatombie walczącej w powstaniu stolicy.

Decydenci komunistyczni od razu wiedzieli, że nie po drodze im z młodymi ludźmi rozmiłowanymi w idei wolności i egalitaryzmu. Z kimś takim nie można było budować prawdziwie równej, socjalistycznej ojczyzny.

Stąd te wszystkie opowieści o pochopności decyzji o wybuchu powstania, o zdradzie Armii Krajowej, o narażeniu na niepotrzebne straty i cierpnie ludności cywilnej, o wydaniu starej Warszawy na pastwę niemieckich czołgów i bomb.

W czasach owych fruwających w prasie, radiu i na ulicy bredni bardzo wielu bezpośrednich świadków wydarzeń sierpnia i września 1944 roku pamiętało, jak było naprawdę.

Ja właśnie od nich - rodziców powstańców i ich przyjaciół, towarzyszy broni - poznałem niezafałszowaną historię powstania.

Dzisiaj większość tych ludzi już nie żyje – niektórzy dostrzegają w tym sposobność do pisania historii na nowo. Tym mocniej i dobitniej należy przypominać tę okupioną życiem tak wielu, a potem sumiennie przechowywaną prawdę.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Krzysztof Kowalski: Heroizm zdegradowany
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska