Aktualizacja: 01.08.2018 15:14 Publikacja: 01.08.2018 15:14
Waldemar Nowakowski, najmłodszy powstaniec 1944. Reprodukcja zdjęcia
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
W czasach komunizmu w sferze publicznej o Powstaniu Warszawskim mówiło się na ogół źle. Wtedy w zaciszu wielu domów przechowywana była na jego temat prawda. Teraz o powstaniu mówi się przede wszystkim dobrze. Wielka szkoda, że w dalszym ciągu nieprawdziwie.
Epoka stalinizmu stworzyła bardzo wygodną narrację na temat Powstania Warszawskiego. Wygodną dla systemu totalitarnego, który roztoczył swoją „opiekę" nad wychodzącym z wojennej zawieruchy państwem polskim. Ten sam system wolał zatrzymać swoje wojska na drugim brzegu Wisły i beznamiętnie przypatrywać się hekatombie walczącej w powstaniu stolicy.
Decydenci komunistyczni od razu wiedzieli, że nie po drodze im z młodymi ludźmi rozmiłowanymi w idei wolności i egalitaryzmu. Z kimś takim nie można było budować prawdziwie równej, socjalistycznej ojczyzny.
Stąd te wszystkie opowieści o pochopności decyzji o wybuchu powstania, o zdradzie Armii Krajowej, o narażeniu na niepotrzebne straty i cierpnie ludności cywilnej, o wydaniu starej Warszawy na pastwę niemieckich czołgów i bomb.
W czasach owych fruwających w prasie, radiu i na ulicy bredni bardzo wielu bezpośrednich świadków wydarzeń sierpnia i września 1944 roku pamiętało, jak było naprawdę.
Ja właśnie od nich - rodziców powstańców i ich przyjaciół, towarzyszy broni - poznałem niezafałszowaną historię powstania.
Dzisiaj większość tych ludzi już nie żyje – niektórzy dostrzegają w tym sposobność do pisania historii na nowo. Tym mocniej i dobitniej należy przypominać tę okupioną życiem tak wielu, a potem sumiennie przechowywaną prawdę.
W dniach 4–11 lutego 1945 r. Roosevelt, Churchill i Stalin zdecydowali m.in. o tym, że ZSRR otrzymał „zwierzchnictwo” nad Polską i jedną trzecią Niemiec. Nasz kraj utracił też Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego.
Każdy, kto jadąc do Waszyngtonu, spodziewa się ujrzeć monumentalną rezydencję najpotężniejszego człowieka na świecie, jest zawiedziony jej rozmiarami.
W czasie II wojny światowej, gdy Związek Radziecki stał się sojusznikiem aliantów przeciwko III Rzeszy, uruchomiono gigantyczny projekt ALSIB w celu dostarczenia z Alaski do ZSRR amerykańskich samolotów przeznaczonych na front.
Zdjęcia paparazzi z ostatniej publicznej egzekucji we Francji spowodowały, że władze zrezygnowały z tej metody karania przestępców. Pokaz miał działać odstraszająco, a był jedynie rozrywką dla gawiedzi.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
W kultowym serialu z czasów PRL Jacek Zajdler grał rolę charyzmatycznego przywódcy bandy Karioki. W prawdziwym świecie aktor wspierał antykomunistyczną opozycję. Z pobudek moralnych, bo polityką się nie interesował.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
SoDA (Organizacja Pracodawców Usług IT) zaprasza do udziału w wyjątkowym wydarzeniu branżowym – SoDA Conference 2025, które odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia 2025 roku w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym w Orientarium w Łodzi, części łódzkiego ZOO. To dwudniowa konferencja, która stanie się kluczowym punktem na mapie wydarzeń dla kadry zarządzającej i menedżerskiej polskich firm IT.
Hasło XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego to „Razem dla bezpiecznej przyszłości. United for a safe future”, co oznacza, że szeroko pojęte bezpieczeństwo i geopolityka nadadzą ton kongresowym debatom.
John Kerry całe życie walczył o pokój oparty na prawie międzynarodowym i jedność ludzkości w walce przeciw klimatycznej katastrofie. W wieku 81 lat jest świadkiem niszczenia wszystkiego tego przez Donalda Trumpa.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Jesteśmy za biogazowniami, ale niekoniecznie w naszym sąsiedztwie. Społeczności lokalne często niechętnie, a nawet wrogo odnoszą się do budowy i funkcjonowania biogazowni w ich sąsiedztwie. To w dużej mierze skutek niewystarczających działań informacyjnych i edukacyjnych. Na szczęście, coraz częściej inwestorzy i władze samorządowe sięgają po sprawdzone metody komunikacji, budując zaufanie i współpracując z mieszkańcami oraz innymi zainteresowanymi stronami.
Polskie małe i średnie firmy liczą na wsparcie banków w rozwoju – wynika z najnowszego raportu „Potrzeby w zakresie bankowości małych i średnich przedsiębiorstw, grudzień 2024” stworzonego przez zespół Visa Consulting & Analytics.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas