Fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko wypłynęła już z Gdyni do portu Brest we Francji. W poniedziałek 24 września w Montresor, gdzie znajduje się grób polskiego dowódcy zostaną ekshumowane szczątki wiceadmirała Józefa Unruga i jego żony Zofii, a następnie przetransportowanie na pokład okrętu.
Na pokładzie fregaty rakietowej ORP Gen. Tadeusz Kościuszko trumny ze szczątkami wrócą do Polski. W dniach 1-2 października w Helu i Gdyni odbędą się uroczystości pogrzebowe wiceadmirała i jego żony Zofii. Spoczną oni na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.
W swoim testamencie wiceadmirał Józef Unrug upomniał się o przywrócenie pamięci, pełną rehabilitację i godne uczczenie bohaterstwa podwładnych i towarzyszy broni. Przebywając na emigracji we Francji, przed śmiercią zastrzegł, że sprowadzenie jego szczątków do Polski będzie jedynie możliwe: „jeżeli uprzednio lub równocześnie, zostaną podobnie uczczeni i zrehabilitowani także - mający prawo do pamięci Narodu - koledzy, oficerowie Marynarki Wojennej RP, niewinnie straceni lub zmarli w więzieniu". Wśród nich wymienił m.in. kontradmirałów S. Mieszkowskiego i J. Staniewicza oraz komandora Z. Przybyszewskiego. Dla przywrócenia dobrego imienia Marynarce Wojennej RP admirał domagał się także „dokładnego, jasnego i publicznego ustalenia winy oraz ukarania winnych" popełnionych na nich zbrodni.
Józef Unrug przed i w trakcie I wojny światowej służył w niemieckiej marynarce. 1 czerwca 1919 roku zgłosił się do Wojska Polskiego. 26 lipca został wcielony do Polskiej Marynarki Wojennej w stopniu kapitana marynarki.