Aktualizacja: 05.10.2018 12:25 Publikacja: 04.10.2018 13:18
Franciszek Kleeberg
Foto: Wikimedia Commons, domena publiczna
Po 28 września generał brygady Franciszek Kleeberg, świadom kapitulacji stolicy, postawił na krwawą konfrontację z najeźdźcą, której celem nie było samo zwycięstwo, ale zadanie Niemcom jak największych strat, jako kary za napaść i krzywdę czynioną polskiej ludności cywilnej.
Już 9 września gen. Kleeberg jako szef Dowództwa Okręgu Korpusu nr IX w Brześciu nad Bugiem, rozpoczął formowanie zbieranych na prędko oddziałów do obrony Polesia. Kiedy Niemcy doszli do linii Wisły i rozpoczęli ostrzał bohatersko broniącej się Warszawy, Naczelny Wódz, marszałek Edward Rydz-Śmigły rozkazał gen. Kleebergowi zorganizować pas obrony na linii Brześć-Pińsk. Śmigły miał nadzieję, że Kleeberg powstrzyma Niemców przed obejściem polskich oddziałów od wschodu.
Po 17 września gen. Kleeberg zignorował wytyczne Wodza Naczelnego, aby ewakuować wojsko do Rumunii i rozkazał ruszyć na odsiecz stolicy. 28 września dotarła jednak wiadomość o kapitulacji Warszawy. 2 października 1939 r. licząca 18 tys. żołnierzy Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”, mająca w rzeczywistości siłę wzmocnionej dywizji, natrafiła pod Kockiem na Lubelszczyźnie na dwukrotnie liczniejszy XIV Korpus Zmotoryzowany Wehrmachtu pod dowództwem gen. Gustava Antona von Wietersheima . Wydawało się, że SGO „Polesie” składająca się w dużej części z Podlaskiej Brygady Kawalerii i Dywizji Kawalerii „Zaza” zarówno z punktu widzenia strategicznego, logistycznego, zaopatrzeniowego, jak i uzbrojenia nie ma szansy w starciu z potężną niemiecką formacją. Wiedząc o tym, polski dowódca świadomie wydał bitwę Niemcom, mając na celu zadać im jak najwięcej strat. Przełamanie obrony lewego skrzydła sił niemieckich należy uznać za taktyczne zwycięstwo Polaków.
Kiedy 5 października 1939 r. Hitler (po raz pierwszy i ostatni w czasie II wojny światowej) odbierał w Alejach Ujazdowskich tzw. „defiladę zwycięstwa”, wchodzący w skład SGO „Polesie” 184 pułk piechoty pod dowództwem mjr. Żelewskiego, wzmocniony baterią haubic, zadawał Niemcom dotkliwe straty w Woli Gułowskiej. Tego samego dnia 182 pp pod dowództwem ppłk. Targowskiego wyparł Niemców z Helenowa. Niestety brak zywności i amunicji spowodował, że gen. Kleeberg był zmuszony zgodzić się na negocjacje z Niemcami. 6 października 1939 r. o 1.00 ustała wymiana ognia. Szacuje się, że w bitwie pod Kockiem zginęło 350 polskich żołnierzy i 500 Niemców.
Franciszek Kleeberg był ostatnim polskim generałem, który złożył broń w wojnie obronnej 1939 roku .
Niemcy osadzili go w Oflagu IVB, w twierdzy Konigstein koło Drezna. Generał tak ciężko przeżył kapitulację swoich wojsk, że rozchorował się na serce. Mimo że Niemcy zgodzili się na jego leczenie w szpitalu wojskowym w Weißer Hirsch, zmarł 5 kwietnia 1941 roku. Pochowano go na cmentarzu w Neustadt. 28 lat później, w 30. rocznicę bitwy pod Kockiem, sprowadzono prochy generała Franciszka Kleeberga do Polski. Spoczęły na cmentarzu wojennym w Kocku obok swych podwładnych z Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” - ostatnich bohaterów wojny obronnej, którzy do 6 października 1939 r. bronili honoru wojska polskiego.
Podobno pojmany pod Kockiem niemiecki kapitan Kumo von Dornhagen zapytał się generała Kleeberga dlaczego mimo świadomości nieuchronnej przegranej upiera się przy walce z „niezwyciężonym Wehrmachtem”.
- Przecież wniosek jest jeden – puentował Dornhagen - dalsza walka jest beznadziejna.
- To płytki wniosek – odrzekł spokojnie gen. Kleeberg - Pański i mój profesor Klausewitz w swoim wiekopomnym dziele sztuki wojennej już w pierwszym tomie, o ile pan pamięta, pisze tak: „Jeśli się zniszczy siły zbrojne przeciwnika i zdobędzie jego kraj, to dotąd nie można wojny uważać wojny za skończoną, dopóki wola nieprzyjaciela nie zostanie złamana, dopóki naród nie zostanie zmuszony do poddania się”.
Spacer nadmorską plażą, nie tylko nad Bałtykiem, to okazja do wchłonięcia pokaźnej porcji jodu. Ale nie tylko – to także szansa na napotkanie materialnych śladów przeszłości, bliższej i dalszej, sprzed dekad i sprzed stuleci.
50 lat temu Jacek Pałkiewicz, późniejszy odkrywca źródła Amazonki, zyskał światowy rozgłos, pokonując Ocean Atlantycki w roli dobrowolnego rozbitka. W annałach historii żeglugi wyprawa została odnotowana jako pionierska. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.
17 stycznia 395 r. cesarz Teodozjusz Wielki oficjalnie podzielił Imperium Rzymskie na dwie niezależne od siebie części. Wschodnią, ze stolicą w Konstantynopolu, przekazał pod władanie swojemu starszemu synowi, 17-letniemu Arkadiuszowi. Łacińska część zachodnia miała pozostać pod panowaniem młodszego syna, 11-letniego Honoriusza.
Ministerstwo Kultury wycofało się z współprowadzenia i dofinansowania chełmskiego muzeum rzezi wołyńskiej. Władze samorządowe idą do sądu.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Politycy i światowi przywódcy nie zostaną zaproszeni do wygłoszenia przemówień z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy krok należy do polskiej prezydencji.
Obserwujemy trend globalizacji usług płatniczych, coraz więcej firm chce integrować lokalnych dostawców płatności z szeroko dostępnymi usługami. Ale cała rzecz w tym, by nie tylko obserwować, a umieć włączyć się do gry – opowiada Jarosław Stankowski, Head of Ecommerce& Retail w Autopay.
Fundacja Polska Bezgotówkowa od ponad siedmiu lat aktywnie wspiera mikroprzedsiębiorców w obszarze cyfryzacji i wdrażania płatności bezgotówkowych.
Odnawialne źródła energii uzupełnione magazynami energii, elektrociepłownie gazowe zastępujące emisyjne bloki węglowe i – docelowo – małe reaktory modułowe to składowe programu inwestycyjnego Orlenu do 2035 roku w segmencie energii.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Trwają zacięte walki w obwodzie donieckim - w sobotę w rejonie Pokrowska odnotowano ponad 80 starć.
- Mamy do czynienia z katastrofą - przekonywał na spotkaniu z wyborcami kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski sugerując, że ostatnie pożary w Kalifornii to skutek zmian klimatycznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas