Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 06.10.2018 11:13 Publikacja: 04.10.2018 18:30
Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski
W grupie osób, które po latach zapomnienia odzyskały tożsamość, jest odnaleziony na warszawskim cmentarzu powązkowskim w kwaterze Ł por. Tadeusz Leśnikowski ps. Desant. W czasie wojny był żołnierzem AK, po jej zakończeniu oskarżony został o szpiegostwo na rzecz Brytyjczyków i rozstrzelany w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie.
Maria Leśnikowska-Pietrasik, jego córka, nie pamiętała ojca, gdyż miała sześć tygodni, kiedy został aresztowany. – Moja mama była nauczycielką, całe swoje życie zawodowe przeżywała śmierć swojego męża. Nie tylko w kategoriach ludzkich, ale również jako pracownik, jako obywatel Polski. Była bardzo niszczona, straciła pracę. W 1959 r. zwróciła się do prokuratury, żeby się dowiedzieć, jak to z ojcem było i dlaczego zginął. Ojciec został zrehabilitowany po tej fali październikowej. Wtedy moja mama zaczęła szukać miejsca pochówku. Niestety, to była bariera nie do pokonania. Ona była nieustępliwą kobietą. Dowiedziała się przez przypadek, że chowali ich na Powązkach. Pojechała tam i zobaczyła zagajnik, kupy, papier toaletowy i pofałdowaną ziemię i się rozpłakała – wspominała w czasie uroczystości Maria Leśnikowska-Pietrasik. Dodała, że jej mama otrzymała wskazówkę, gdzie może być pochowany, od grabarza i poprosiła o postawienie krzyża. – Byli otumanieni patriotyzmem. Kochali Polskę – mówiła.
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
„Gobi ma w sobie żarliwość modlitwy i martwy chłód przekleństwa” – napisał jakiś kronikarz, a my, którzy od kilk...
Polski bank z wyróżnieniem w kategorii Metaverse. Międzynarodowe jury doceniło innowacyjną kampanię Pekao dla młodych klientów.
Nie bez przyczyny wybrałem taki tytuł tego felietonu. Kryptonimem „Barbarossa”, nawiązującym do przydomku XII-wi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas