Na konkurs architektoniczny wpłynęło tylko 11 projektów. Sąd konkursowy, w skład którego wchodzili architekci, przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Urzędu Miasta Warszawy, najlepiej ocenił projekt architektoniczny przygotowany przez Pracownię Nizio Design International.
Jury, nagradzając projekt tej pracowni, stwierdziło m.in., że jej celem jest poprawienie „funkcjonalności istniejącego muzeum poprzez zaprojektowanie nowej strefy wejściowej od strony ulicy Towarowej". „Nowe wejście będzie umożliwiać sprawną obsługę wycieczek, bez konieczności formowania kolejki na zewnątrz budynku. Zejście do kondygnacji podziemnej stanowiące łącznik z istniejącym budynkiem jest dostosowane do ilości gości muzealnych i nie powoduje zakłócenia drogi do budynku głównego. Kompozycja pawilonu wejściowego z zielonym dachem o łagodnym spadku i charakterze ogrodowo-parkowym pozwala na realizację różnorodnych plenerowych wydarzeń edukacyjnych planowanych przez MPW" – napisali członkowie jury.
Nowy obiekt powstanie w narożniku Grzybowskiej i Towarowej. Będzie niski i częściowo ukryty pod ziemią, aby nie zdominował architektury stuletniego gmachu głównego muzeum.
Niewątpliwie będzie też stanowił witrynę reklamową muzeum i nawiązywał do istniejącego teraz pawilonu Pokój na Lato. Tam ulokowane zostaną m.in. punkt kontrolny, szatnia, sala, w której wycieczki będą mogły poczekać na swoją kolej. Znajdzie się tam też sala do wystaw czasowych i zajęć edukacyjnych. W pobliżu tego obiektu organizowane będą imprezy plenerowe.
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, powiedział nam, że w pobliżu powstanie też zatoka dla autobusów.