Wałęsa: Przespałem się, zadzwonił generał. Rzuciłem słuchawkę

Lech Wałęsa odniósł się na swoim profilu na Twitterze do publikacji "Rzeczpospolitej" dotyczącej listu gen. Czesława Kiszczaka i gen. Floriana Siwickiego do Lecha Wałęsy z 2004 roku. List znajdował się w odnalezionym w Hoover Institution Library & Archives w Stanford w USA archiwum gen. Kiszczaka.

Aktualizacja: 19.12.2018 19:05 Publikacja: 19.12.2018 17:37

Wałęsa: Przespałem się, zadzwonił generał. Rzuciłem słuchawkę

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

arb

16 grudnia 2004 r. w związku z wypowiedzią Wałęsy dla TVP3 gen. Siwicki i Kiszczak napisali do Wałęsy list, w którym pisali, że skoro „jacyś generałowie” dzwonili do niego w pierwszych dniach stanu wojennego i mówili, że „musi kilku zginąć”, to proszą, by ujawnił nazwiska owych generałów, bo oni nie przypominają sobie takich rozmów (Wałęsa twierdził, że przed masakrą w kopalni Wujek dzwonili do niego generałowie, z których jeden mówił, że "kilku musi zginąć, żeby zastraszyć").

Czytaj także: Archiwum generała Kiszczaka - część 2. Reprymenda

Wałęsa na Twitterze przekonuje, że listy o których pisze "Rzeczpospolita" "pojawiły się stosunkowo niedawno i nie pisał ich Kiszczak".

"Powstają na zamówienie pod zasłyszane niedokładne informacje. Autorzy są znani i po zebraniu dowodów będą ujawnieni" - przekonuje były prezydent.

Następnie Wałęsa relacjonuje, że kiedy 13 grudnia 1981 r. został internowany trafił do willi w Konstancinie. "Po przespaniu się podniosłem słuchawkę telefon. Zgłosił się generał, nazwiska nie pamiętam. Powiedziałem generałowi, by przekazał gdzie należy, że jeśli gdziekolwiek dochodzić będzie do niebezpiecznych zdarzeń, jestem gotów tam jechać i rozładować napięcie by nie doszło do przemocy" - relacjonuje były prezydent.

"Generał odpowiedział ze jest wojna i ludzie muszą w to uwierzyć  i jeszcze mówił ale rzuciłem słuchawkę" - wspomina.

Wałęsa dodaje następnie, że jego rozmówca przekonywał go, iż "muszą strzelać by przestraszyć".

"Następnego dnia przyjechał (Mieczysław) Rakowski. Odmówiłem i kazałem pilnującym by go zrzucili ze schodów. Świadkiem jest biskup (Alojzy) Orszulik".

Historia
Paweł Łepkowski: „Największy wybuch radości!”
Historia
Metro, czyli dzieje rozwoju komunikacji miejskiej Część II
Historia
Krzysztof Kowalski: Cień mamony nad przeszłością
Historia
Wojskowi duchowni prawosławni zabici przez Sowietów w Katyniu będą świętymi
Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!