Na ten temat, a także powstania centrum edukacyjnego będą rozmawiali w Wiedniu z przedstawicielami austriackiego rządu wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szymkowski vel Sęk. Wizyta zaplanowana jest na 11 i 12 lutego.
Z naszych informacji wynika, że polska strona poruszy m.in. temat obiecanego kilka lat temu przez stronę austriacką wykupu działek, na których znajdował się w czasie wojny niemiecki obóz koncentracyjny. Do dzisiaj tak się nie stało. Jesienią na ten problem w czasie wizyty w Austrii zwrócił uwagę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jego zdaniem zakup trzech działek z prywatnych rąk pozwoli objąć opieką konserwatorską pozostałości po obozie.
Przypomnijmy, że Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie we współpracy z członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Markiem Zającem przygotowała projekt Europejskiego Centrum Edukacyjnego im. Henryka Sławika. Docelowo powinno ono działać w Gusen. Miałoby być to miejsce spotkań i kształcenia młodzieży z całej Europy.
Dzisiaj niewiele pozostało po tym miejscu zagłady. Po wojnie teren został sprywatyzowany, a ślady obozu zatarte. W dawnych budynkach obozowych mieszkają teraz Austriacy. Na przykład dawna brama wjazdowa do obozu stała się luksusową willą.
Polska od kilku lat zabiega u władz Austrii o zaprzestanie dewastacji tego miejsca, a także upamiętnienie miejsca zagłady polskiej inteligencji. Gdyby nie zaangażowanie byłych więźniów, nie udałoby się uratować nawet pieca krematoryjnego, wokół którego – dzięki funduszom zebranym przez byłych więźniów i ich rodziny – w latach 60. XX w. powstało pierwsze upamiętnienie.