Basil Kerski: Nie oddamy logo "Solidarności"

NSZZ Solidarność nie ma prawa zakazać używania znaku Solidarności - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Aktualizacja: 02.05.2019 15:57 Publikacja: 01.05.2019 17:48

Basil Kerski

Basil Kerski

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman

Pana pracownicy gumkują już logo Solidarności z eksponowanych materiałów? Czy w ogóle możliwe jest usunięcie tego znaku – symbolu z przestrzeni ECS, czego domaga się związek Solidarność?

Muszę zacząć od treści dosyć kuriozalnego listu, który otrzymaliśmy 12 kwietnia od wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S" Tadeusza Majchrowicza. Składał się z dwóch wypowiedzi. Z jednej wynikało, że nie kwestionuje on obecności logo „Solidarności" na wystawie stałej ECS. Ta treść mnie nie dziwi – bo tak jak Pan pyta, czy mielibyśmy go wygumkować np. ze zdjęcia na którym jest Jerzy Janiszewski – jego twórca z sierpnia 1980 r. gdy ono powstawało, jako reakcja na rewolucję. Mamy zlikwidować to dzieło sztuki? Czy mamy je wygumkować w sali, która opowiada o narodzinach NSZZ Solidarności w 1980 roku, czasie przed stanem wojennym w grudniu 1981, – o miesiącach nie pełnej wolności, ale wielkiego pokojowego konfliktu, walki między komunizmem a obywatelami. Mamy zlikwidować logo „Solidarności" z plakatów z wyborów czerwcowych 1989 r., które pokazują, że w kluczowych momentach historii Polacy potrafili zachować się racjonalnie, jednoczyć w drużynie Lecha Wałęsy reprezentując różne tradycje i wrażliwości społeczne? Jak można zakazać mówić o tym czasie np. historykowi bez pokazywania tego arcydzieła jakim jest znak „Solidarność" Jerzego Janiszewskiego? Mamy przecież nazwę ruchu społecznego, który elektryzuje świat i znak, który nie powstał na zamówienie związku, bo związku jeszcze w sierpniu 1980 nie było, ale był wyrazem solidarności artysty z buntem Polaków. Znak stał się później symbolem uniwersalnego dziedzictwa polskiej Solidarności. Każdy, komu na świecie są bliskie ideały Solidarności, których głównym elementem była idea obrona uniwersalnych praw człowieka, identyfikuje się z tym znakiem.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Historia
Testament Bolesława Krzywoustego, czyli rozbicie dzielnicowe
Historia
Fridtjof Nansen i Roald Amundsen. Wikingowie XIX wieku
Historia
Amazonka odkryła swoją tajemnicę
Historia
„Czworaki literackie”. Dzieje niezwykłego domu w Krakowie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Historia
Nie ma pieniędzy na wydanie unikalnej korespondencji Chopina