Czas na pomnik polskich ofiar

Pojawiła się kolejna niemiecka inicjatywa upamiętnienia krzywd wyrządzonych Polsce i Polakom.

Aktualizacja: 11.05.2019 10:02 Publikacja: 09.05.2019 18:35

W ciągu kilku miesięcy na przełomie 1942 i 1943 roku Niemcy wysiedlili około 30 tysięcy polskich dzi

W ciągu kilku miesięcy na przełomie 1942 i 1943 roku Niemcy wysiedlili około 30 tysięcy polskich dzieci z Zamojszczyzny. Część wymordowali w obozach, część o „nordyckich cechach”, poddali germanizacji (tylko osiemset z kilkunastu tysięcy wróciło po wojnie do Polski). W sumie z Zamojszczyzny wywieziono ponad 100 tysięcy Polaków, ich miejsce zajmowali niemieccy osadnicy.

Foto: Rzeczpospolita

„Należy znaleźć w Berlinie odpowiednie miejsce w eksponowanej lokalizacji, które będzie poświęcone ofiarom wojny i okupacji w Polsce" – czytamy w apelu pięciu posłów reprezentujących wszystkie, z wyjątkiem Alternatywy dla Niemiec, frakcje w Bundestagu. Jest pod nim także podpis Paula Ziemiaka, sekretarza generalnego CDU, urodzonego w Szczecinie.

Opublikowany został kilka dni temu w berlińskim dzienniku „Tagesspiegel". Jest w nim mowa o „niezliczonych zbrodniach" w Polsce, o chęci „dokonania wyniszczenia Polski", o „najbardziej brutalnej polityce zagłady" oraz czwartym rozbiorze Polski dokonanym na bazie układu Ribbentrop-Mołotow. Proponowany pomnik dla upamiętnienia tych wydarzeń miałby się przyczynić do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjaźni.

Pozostało 86% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Krzysztof Kowalski: Heroizm zdegradowany
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska