Wzrost nacjonalizmu na Korsyce od lat 60.

Mit Pasquale Paoliego, wielkiego wojownika o niepodległość Korsyki uciskanej najpierw przez Genuę, a od 1768 r. przez Francję, jest ciągle żywy. W oczach nacjonalistów Francja jako „kolonizator" narzuciła wyspie swoją administrację i język, nie proponując niczego w zamian.

Aktualizacja: 14.07.2019 16:36 Publikacja: 14.07.2019 00:01

25 tys. protestujących maszeruje przez Ajaccio na Korsyce, domagając się uwolnienia separatystów kor

25 tys. protestujących maszeruje przez Ajaccio na Korsyce, domagając się uwolnienia separatystów korsykańskich uwięzionych przez rząd francuski, 26 stycznia 1980 r.

Foto: Getty Images

W dodatku weekendowej „Gazety Wyborczej" z 5 maja 2019 r. zatytułowanym „Nasza Europa" pojawił się artykuł „Narodowa puszka Pandory", przedstawiający 12 regionów z krajów Unii Europejskiej, które domagają się od swoich władz centralnych albo większej autonomii, albo wręcz całkowitej niezależności. Jeśli chodzi o Francję, Korsyka była tym regionem, który na równi z takimi regionami jak Szkocja w Wielkiej Brytanii czy Katalonia w Hiszpanii posiadał na przestrzeni lat bardzo silny nurt niepodległościowy.

Pozostało 97% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Tysiąc lat polskiej uczty