Aktualizacja: 30.07.2019 06:14 Publikacja: 29.07.2019 19:07
Sposobów na opuszczenie NRD było bez liku. Na zdjęciu wyprawa do Berlina Zachodniego tuż po wybudowaniu muru berlińskiego w 1961 roku
Foto: EAST NEWS
System zabezpieczenia granicy NRD był bezprawny, z czego wniosek, że uciekinierzy z tego państwa mają prawo do odszkodowań za uszczerbek na zdrowiu poniesiony w czasie forsowania granicy – do takiego twierdzenia sprowadza się treść niedawnego wyroku niemieckiego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Oznacza to, że niemieckie władze będą zmuszone uwzględnić pozwy poszkodowanych.
– Do tej pory czynili to tylko w wyjątkowych sytuacjach – mówi „Berliner Zeitung" berliński adwokat Thomas Lerche reprezentujący wiele ofiar barbarzyńskich aktów na granicy pomiędzy dwoma państwami niemieckimi. Wszystko dzieje się w trzy dekady po spektakularnym upadku NRD, z której po prostu tysiącami wyprowadzali się obywatele.
W dniach 4–11 lutego 1945 r. Roosevelt, Churchill i Stalin zdecydowali m.in. o tym, że ZSRR otrzymał „zwierzchnictwo” nad Polską i jedną trzecią Niemiec. Nasz kraj utracił też Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego.
Każdy, kto jadąc do Waszyngtonu, spodziewa się ujrzeć monumentalną rezydencję najpotężniejszego człowieka na świecie, jest zawiedziony jej rozmiarami.
Zdjęcia paparazzi z ostatniej publicznej egzekucji we Francji spowodowały, że władze zrezygnowały z tej metody karania przestępców. Pokaz miał działać odstraszająco, a był jedynie rozrywką dla gawiedzi.
W czasie II wojny światowej, gdy Związek Radziecki stał się sojusznikiem aliantów przeciwko III Rzeszy, uruchomiono gigantyczny projekt ALSIB w celu dostarczenia z Alaski do ZSRR amerykańskich samolotów przeznaczonych na front.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
W kultowym serialu z czasów PRL Jacek Zajdler grał rolę charyzmatycznego przywódcy bandy Karioki. W prawdziwym świecie aktor wspierał antykomunistyczną opozycję. Z pobudek moralnych, bo polityką się nie interesował.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
„Która z tych partii jest Pani/Pana zdaniem w stanie najskuteczniej zapewnić Polsce bezpieczeństwo w obecnej sytuacji geopolitycznej?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują, jak kampania prezydencka w Polsce została przytłoczona przez wydarzenia międzynarodowe. Od starcia Radosława Sikorskiego z Elonem Muskiem po dyskusję o obecności amerykańskiej broni jądrowej w Polsce – geopolityka staje się głównym tematem debaty publicznej. Jakie konsekwencje ma to dla kandydatów na prezydenta i jakie strategie przyjmują poszczególni politycy?
W ciągu ostatniego miesiąca zmniejszył się dystans między Karolem Nawrockim a Sławomirem Mentzenem w sondażu Ipsos dotyczącym I tury wyborów prezydenckich.
Prokuratura wszczęła śledztwo, w którym przyjrzy się działaniom szefa Sztabu Generalnego gen. Wiesława Kukuły, kilku wysokiej rangi oficerów i byłego wiceministra obrony w rządzie PiS Wojciecha Skurkiewicza - informuje tvn24.pl. Śledztwo dotyczy zakupu dla Wojsk Obrony Terytorialnej siedziby w Nowym Sączu.
Bez względu na politykę rządów społeczeństwa arabskie w większości sympatyzują z Rosją. Na drugim miejscu są Chiny.
CPK na pewno powstanie? W Baranowie wciąż nie wszyscy są o tym przekonani. A życie w takiej niepewności potrafi być naprawdę nieprzyjemne.
My nie jesteśmy wrogiem USA, my nie jesteśmy w jakiejś szarej strefie bezpieczeństwa, my jesteśmy dumnym członkiem Paktu Północnoatlantyckiego - mówił w czasie wizyty w Siemianowicach Śląskich marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Kandydatów na prezydenta Polski prawie nie widać zza europejsko-amerykańskiej wojenki. A jednak w kampanii wyborczej dzieją się rzeczy bardzo ciekawe i może ona zmienić nie do poznania naszą scenę polityczną. Zwłaszcza po prawej stronie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas