Morawiecki: Trzeba domagać się zadośćuczynienia za straty

- Winston Churchill mówił, że zbrodnia niemiecka nie ma nazwy. Rafał Lemkin nadał nazwę tej zbrodni: to była zbrodnia ludobójstwa - mówił w czasie uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte premier Mateusz Morawiecki.

Aktualizacja: 01.09.2019 14:12 Publikacja: 01.09.2019 06:16

Morawiecki: Trzeba domagać się zadośćuczynienia za straty

Foto: AFP

- Mówi się, że noc jest najczarniejsza tuż przed świtem. Na Polskę atak Niemiec hitlerowskich spadł niespodziewanie i oznaczał dla nas najczarniejsze dni w naszych dziejach - mówił na Westerplatte Morawiecki.

Premier mówił na Westerplatte, że Niemcy dopuścili się w Polsce "ludobójstwa o gigantycznych rozmiarach, ludobójstwa na narodzie polskim, na polskich obywatelach". - Codziennie przez sześć lat mordowanych było trzy tysiące ludzi. Mówi się, że pierwszą ofiarą wojny jest prawda. Pierwszą ofiarą wojny prócz prawdy była wolność, była godność człowieka. Polska stała na straży tamtych wartości, wartości fundamentalnych dla cywilizacji Zachodu, dla cywilizacji europejskiej - podkreślał szef rządu.

- Ofiarna walka Polaków na Westerplatte miała trwać siedem godzin. Trwała siedem dni. Był to przedsionek piekła, przedsionek tego co Niemcy pokazali do czego są zgodni - mówił premier.

Morawiecki wspominał słowa Ignacego Skowrona, ostatniego obrońcy Westerplatte, który zmarł przed kilkoma laty. - Mawiał, że nikt nie chciał kapitulować, ale jednocześnie nikt nie wierzył, że wyjdzie z tego żywy - mówił szef rządu.. - Chłopcy z Westerplatte dawali świadectwo bohaterstwa narodu polskiego. Ale też ich krew ich ofiara dała nam później nadzieję, w czasach strasznej II apokalipsy budowaliśmy fenomen na skalę światową, Polskie Państwo Podziemne - podkreślił premier.

- Czarna noc, która spadła na Polskę 1 września 1939 r. oznaczała nie tylko podpalenie polskich domów, oznaczała także śmierć dla polskich nadziei, polskiej przyszłości - podkreślił szef rządu.

- Znamy wszyscy w Polsce wielki wysiłek stworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego czy budowy Gdyni. Straty materialne zadane przez Niemców były co najmniej kilkadziesiąt razy większe od tego wysiłku finansowego. Dlatego o tamtych stratach trzeba mówić, pamiętać, trzeba domagać się prawdy i zadośćuczynienia - podkreślił szef rządu.

- Trzeba pamiętać o tamtych ofiarach, bo z nich zrodziła się dzisiejsza Polska. Wielkie straty całej II wojny światowej odrabiamy przez ostatnie 30 lat. Wielkie straty materialne, duchowe, gospodarcze, finansowe. I o tym musimy pamiętać - dodał Morawiecki.

Historia
Krzysztof Kowalski: Heroizm zdegradowany
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska