Reuters: Wojna wciąż jest tematem politycznym w Polsce

"Mało kto doświadczył takiej śmierci i zniszczenia, jakie były udziałem Polski (w czasie II wojny światowej)" - pisze Reuters w depeszy zapowiadającej obchody 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej.

Aktualizacja: 01.09.2019 07:58 Publikacja: 01.09.2019 07:40

Reuters: Wojna wciąż jest tematem politycznym w Polsce

Foto: AFP

arb

Reuters podkreśla, że kwestia II wojny światowej jest nadal "żywym tematem politycznym w Polsce".

Agencja przypomina, że w czasie II wojny światowej Polska straciła jedną piątą populacji, w tym "większość z trzech milionów obywateli żydowskiego pochodzenia". W depeszy czytamy też, że "po wojnie podnosząca się z ruin Warszawa pozostawała pod dominacją sowiecką do 1989 roku".

"Dla PiS upamiętnienie II wojny światowej jest centralnym punktem 'polityki historycznej', której celem jest przeciwdziałanie temu, co (PiS) określa mianem brakiem docenienia przez Zachód rozmiarów narodowego cierpienia i odwagi pod okupacją nazistowskich Niemiec" - pisze Reuters.

Agencja dodaje, że krytycy PiS twierdzą, iż ambicją partii jest "szerzenie nacjonalizmu między wyborcami w czasie, gdy populiści na całym świecie sięgają po rewizjonizm historyczny". "PiS twierdzi, że stawką jest pozycja kraju na arenie międzynarodowej i bezpieczeństwo narodowe" - czytamy w depeszy Reutersa.

Reuters cytuje m.in. wywiad premiera Mateusza Morawieckiego dla "Die Welt", w którym szef rządu mówił, iż "nie da się porównać okupacji (przez Niemców) Francji i Polski". - Doświadczenia Polski w czasie II wojny światowej znacznie różnią się od doświadczeń państw zachodniej Europy - podkreślał polski premier.

Reuters pisze też, że kwestia upamiętnienia II wojny światowej stała się tematem kampanii wyborczej w Polsce przed wyborami do parlamentu zaplanowanymi na 13 października. "PiS oskarża opozycję o to, ze ta nie jest w stanie chronić wizerunku Polski" - pisze agencja.

Agencja cytuje wiceministra kultury Jarosława Sellina, który mówi, że "często dostrzega się ignorancję, kiedy przychodzi do kwestii polityki historycznej... albo po prostu złą wolę".

W depeszy Reutersa czytamy też, że w ostatnich dniach Mateusz Morawiecki znów podniósł kwestię reparacji od Niemiec za II wojnę światową co "prawdopodobnie zwiększy napięcie między Polską a Niemcami" jakie pojawiło się w czasie rządów PiS. Agencja przypomina, że władze Niemiec uważają sprawę reparacji za zamkniętą.

Historia
Paweł Łepkowski: „Największy wybuch radości!”
Historia
Metro, czyli dzieje rozwoju komunikacji miejskiej Część II
Historia
Krzysztof Kowalski: Cień mamony nad przeszłością
Historia
Wojskowi duchowni prawosławni zabici przez Sowietów w Katyniu będą świętymi
Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!