Pogrzeb ofiar zbrodni komunistycznych

Na stołecznych Wojskowych Powązkach zostaną pochowane dziś szczątki 22 bohaterów walczących o wolną Polskę, którzy zostali zidentyfikowani z imienia i nazwiska.

Aktualizacja: 22.09.2019 13:06 Publikacja: 22.09.2019 11:24

Na Wojskowych Powązkach w Warszawie spoczną dziś szczątki 22 żołnierzy - ofiar zbrodni komunistyczny

Na Wojskowych Powązkach w Warszawie spoczną dziś szczątki 22 żołnierzy - ofiar zbrodni komunistycznych, których udało się zidentyfikować.

Foto: IPN

Zostali ekshumowani z bezimiennych dołów śmierci, zidentyfikowani, a teraz – po latach – zostaną pochowani. W uroczystościach pogrzebowych wezmą udział rodziny ofiar, przedstawiciele władz oraz organizacje patriotyczne.

Uroczystość rozpocznie msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego.

Po nabożeństwie karawany wraz z asystą przejadą na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Kondukt pogrzebowy przejdzie tam do Panteonu – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych–Niezłomnych.

O godz.15.30 rozpocznie się druga część uroczystości pogrzebowych. Będą wystąpienia przedstawicieli władz i instytucji, później trumny ze szczątkami spoczną w Panteonie – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. Uroczystości zakończy apel pamięci i salwa honorowa.

Wśród chowanych dziś bohaterów znajdą się szczątki m.in. płk Bronisława Chajęckiego, ps. „Boryna", żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowej, kawalera Orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, zamordowanego 5 stycznia 1953 roku w areszcie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Pochowany zostanie także ppłk Stefan Długołęcki, który został przez komunistów fałszywie oskarżony o sabotaż oraz niegospodarność i zamordowany 14 grudnia 1948 roku czy ppor. Stefan Górski, ps. „Brzeg", który został zamordowany 25 września 1948 roku pod fałszywym zarzutem szpiegostwa na rzecz wywiadu angielskiego.

W Panteonie – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych spoczną też szczątki por. Romana Grońskiego, ps. „Żbik", żołnierza innego cichociemnego mjr Hieronima Dekutowskiego, który 7marca 1949 roku został zastrzelony przez bezpiekę i razem z „Zaporą" został zrzucony do bezimiennego dołu śmierci na „Łączce".

Pochowany dziś będzie por. Lucjan Minkiewicz, ps. „Wiktor" żołnierz 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki". Zamordowany ze swoim dowódcą 8 lutego 1951 roku czy kpt. Lech Karol Neyman, ps. „Butrym", adwokat, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. Ten ostatni 15 lutego 1947 r. został aresztowany wraz ze Stanisławem Kasznicą, ostatnim komendantem NSZ i skazany na karę śmierci. Zamordowany został 12 maja 1948 roku.

Jak informuje IPN w wyniku jego prac w kwaterze „Ł" i „ŁII" na Wojskowych Powązkach w latach 2012–2017 ujawniono szczątki ok. 300 osób.

Do tej pory udało się zidentyfikować 71 z nich. Poprzednia uroczystość pogrzebowa, podczas której pożegnano 35 zidentyfikowanych ofiar, odbyła się 27 września 2015 roku.

Według szacunków Instytutu w latach 1946–54 zapadło w Polsce kilka tysięcy wyroków śmierci wobec żołnierzy podziemia, z których większość wykonano.

Szacuje się, że łączna liczba straconych, zabitych w walce i zakatowanych w śledztwie sięga ok. 50 tys. osób. Cechą charakterystyczną dokonywanych mordów było ukrywanie ciał ofiar w nieznanych miejscach przez lata miejscach.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście