Są już ściany, jest dach, podziemny garaż, w zasadzie został już postawiony budynek południowy Muzeum Wojska Polskiego. Jego elewacja obłożona jest szewronem, który jest odciśnięty w ścianach z betonu barwionego w masie.
– Światło i cień grające na fasadzie dodadzą surowym ścianom miękkości. Szewron zapisaną w architektonicznym detalu parafrazą nawiązuje do motywów kojarzących się z wojskowością: piór z orzełka WP, skrzydeł husarii, oznaczeń stopni wojskowych czy sznura generalskiego – tłumaczy nam Paweł Grodzicki, współautor projektu muzeum z pracowni architektonicznej WXCA. Beton barwą nawiązuje do murów Carnota otaczających Cytadelę.
Pierwszy obiekt Muzeum Wojska Polskiego powstaje przy Muzeum Historii Polski, placówki te – obok istniejącego Muzeum Katyńskiego oraz X Pawilonu – za kilka lat będą stanowiły swoistą wyspę placówek kulturalnych zlokalizowanych na Cytadeli, która przez 200 lat była wykorzystywana przez wojsko (ostatnie dowództwa znajdujące się w tym miejscu m.in. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej stopniowo przenoszone są w inne miejsca Warszawy lub poza miasto). Osoby, które zajmują się aranżacją tego miejsca, zakładają, że Cytadela będzie parkiem i miejscem spacerów. Będzie można tam wejść od strony Żoliborza, Starego Miasta oraz Wisły.
Poprzez fakt, że Muzeum Wojska Polskiego wycofa się z obiektu, który teraz dzieli z Muzeum Narodowym (to stanie się w latach 2021–2022) zwiększy się powierzchnia użytkowa śródmiejskiej placówki.
Dariusz Matlak, zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego, zakłada, że budynek południowy powinien być gotowy w 2021, potem jednak będzie tworzona wystawa stała, a to potrwa kolejnych kilka lat. W wariancie optymistycznym zwiedzający obejrzą nową ekspozycję w 2024, a pesymistycznym w 2026 r. Równolegle będą trwały prace nad budową bliźniaczego budynku MWP, który też stanie przy placu Gwardii.