Aktualizacja: 25.10.2019 11:21 Publikacja: 25.10.2019 11:12
Foto: tv.rp.pl
Z tezami i pisarstwem historycznym Piotra Zychowicza można się zgadzać lub nie zgadzać. Stajemy jednak w obronie wolności słowa i swobody dyskusji, gdyż na tym polega wolność debaty historycznej i publicystycznej, fundamentalna przecież dla każdej demokracji.
W konkursie na książkę historyczną roku decydują zarówno głosy jury, jak i internautów. W tym drugim wymiarze konkurs „Książka Historyczna Roku” ma charakter społeczny, zaś jego wynik jest zawsze skutkiem preferencji czytelników. Usunięcie w niejasny i zakulisowy sposób z listy książek nominowanych w konkursie pracy Zychowicza „Wołyń zdradzony” uznajemy za niedopuszczalne.
Kolaboracja jest słowem o wydźwięku wybitnie negatywnym. Kojarzona jest niemal wyłącznie ze zdradą. Jako wzór takiej haniebnej postawy stawia się państwo Vichy pod kierownictwem marszałka Philippe’a Pétaina i premiera Pierre’a Lavala.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
85 lat temu, 26 października 1939 r., Hans Frank – minister bez teki w rządzie III Rzeszy i wyższy zarządca cywilny okupowanych ziem polskich przy naczelnym dowództwie Wehrmachtu na Wschodzie – proklamował tzw. Generalne Gubernatorstwo (GG).
Nie ma w Polsce tradycji prawyborów. Widać to po tej kampanii prowadzonej przez KO - mówił w rozmowie z RMF FM wiceprezes PiS Michał Wójcik.
W obchodzonym 1 listopada Dniu Wszystkich Świętych wspominamy znanych Polaków - ludzi świata kultury, polityki, sportu, przedstawicieli życia społecznego - którzy odeszli w ostatnim roku. W 2023 i 2024 roku zmarli m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jerzy Stuhr, Zofia Merle, Jadwiga Staniszkis, Janusz Rewiński i Franciszek Smuda.
- Minister Radosław Sikorski powinien przedstawić szczegółowe informacje w tym zakresie. Takim dobrym gremium jest komisja służb specjalnych - mówił w rozmowie z RMF FM wiceprezes PiS, Michał Wójcik, pytany o ogłoszoną we wtorek decyzję o zamknięciu konsulatu generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu.
Stan zdrowia pozwala byłemu ministrowi sprawiedliwości zeznawać przed komisją ds. Pegasusa, ale nie zjawi się przed jej obliczem. Były lider Suwerennej Polski czeka na doprowadzenie go siłą i ma swój scenariusz powrotu do polityki. Ma być o nim głośno.
Czy nawet jeśli w PiS przed wyborami prezydenckimi odbędą się prawybory, to kandydata na prezydenta wskaże Jarosław Kaczyński? - Zawsze lider partii musi mieć decydujący głos - powiedział poseł Michał Wójcik, nowo mianowany wiceprezes PiS. W rozmowie z Polsat News przekonywał, że wierzy w "genialną intuicję" Kaczyńskiego.
- Premier Donald Tusk zapędził się w kozi róg - mówił w rozmowie z RMF FM poseł klubu PiS, polityk Suwerennej Polski, Michał Wójcik.
Prezes IPN może sobie dobierać współpracowników, ale nie może zapominać, że to nie jest jego prywatna instytucja, tylko urząd finansowany z pieniędzy podatników.
– To dla mnie zaszczyt – odpowiedział dr Karol Nawrocki prezes IPN, pytany, czy jest na liście kandydatów PiS na prezydenta RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas