Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia”, które ma siedzibę w Tobyłce koło Augustowa, od niemal trzech lat poszukuje bliskich poległych żołnierzy w czasie ostatniej wojny. Dzięki sieci wolontariuszy udało im się zidentyfikować kilkunastu żołnierzy w oparciu o odnalezione przy szczątkach nieśmiertelniki lub posiadane lakoniczne informacje.
– W ten sposób pomagamy Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Szczecinie czy IPN, które poszukują bliskich poległych żołnierzy. Nas interesują głównie losy zwykłych żołnierzy, szeregowych, a nie generałów – mówi nam Dorota Bartoszewicz, szefowa stowarzyszenia. Poszukiwania prowadzi ona społecznie, na co dzień jest właścicielką wypożyczalni kajaków.
Kilka dni temu napisaliśmy w „Rzeczpospolitej” o odnalezieniu na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie we Francji grobu kaprala Ryszarda Chaniewskiego z 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Dotychczas na miejscu jego spoczynku nie było tabliczki z nazwiskiem. Pracownicy Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych Ministerstwa Kultury, na podstawie badań dokumentów pozyskanych z archiwum Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Narodów, Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii oraz Instytutu Polskiego i Muzeum im. Sikorskiego ustalili, że leżą tam zwłoki poległego w bitwie pancernej czołgisty.
Czołgista od Maczka
Ryszard Chaniewski urodził się 19 stycznia 1913 r. w Białymstoku. W 1934 r. został powołany do wojska, gdzie dostał przydział do 4. Batalionu Pancernego, gdzie ukończył kurs samochodowy, a 7 września 1935 r. szkołę podoficerską. Nie wziął udziału w wojnie obronnej 1939 r., ale uciekł do Francji i 25 listopada 1939 r. został wcielony do 1. Pułku Czołgów stacjonującego w Coëtquidan.
W 1944 r. służył w 2. Pułku Pancernym wchodzącym w skład 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Poległ 8 sierpnia 1944 r. Na początku został pochowany w La Blanche Herbe, skąd jego szczątki jako bezimiennego żołnierza przeniesiono na Cmentarz Wojenny w Langannerie. Co ciekawe, brat Ryszarda, podporucznik Henryk Chaniewski, w 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej. Trafił do obozu w Kozielsku, został zamordowany przez Sowietów w Katyniu wiosną 1940 r.