Główna oś państwowych uroczystości związanych z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej planowana jest w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział, że symboliczny wymiar będzie miało otwarcie tej placówki w przededniu rocznicy bitwy – 14 sierpnia.
Zdaniem Glińskiego epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany związane z budową w Warszawie pomnika Bitwy Warszawskiej, który ma stanąć przy placu na Rozdrożu. Wicepremier zapowiedział, że monument ten zostanie odsłonięty za rok. Dodał, że wprowadzono też zmiany do jego projektu, który został powiększony o jedną trzecią.
Przypomnijmy, że pod koniec lutego Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków rozstrzygnęło konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na koncepcję pomnika Bitwy Warszawskiej 1920. Zwycięski projekt wzbudził krytykę, bo niektórzy oczekiwali, że powstanie łuk triumfalny. Z informacji, którą otrzymaliśmy od Karoliny Gałeckiej, rzeczniczki warszawskiego ratusza, wynika, że obecnie trwają negocjacje z potencjalnym wykonawcą dokumentacji projektowej. – Nie jest możliwe odsłonięcie pomnika w sierpniu tego roku – dodała Gałecka. – Z przedstawionego przez potencjalnego projektanta harmonogramu wynika, że wykonanie projektu budowlanego, wykonawczego oraz wykonanie rzeźby będzie możliwe w 2021 roku – mówi.
Niezależnie od uroczystości państwowych kilkadziesiąt samorządów zorganizuje 15 sierpnia własne uroczystości rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Udział w komitecie organizacyjnym zadeklarowało już 26 samorządów i instytucji samorządowych.
Organizatorzy planują uruchomienie serwisu BW1920.pl o charakterze edukacyjnym, zawierającego m.in. informacje o przebiegu i znaczeniu Bitwy Warszawskiej, kalendarz wydarzeń historycznych oraz interaktywną mapę. Planują wydanie książki autorstwa prof. Grzegorza Łukomskiego oraz Elżbiety Szumiec-Zielińskiej „Zwycięstwo Polski, ocalenie Europy! Bitwa Warszawska 1920”. Zorganizują też wystawę.