Rocznica bitwy w skromnej oprawie

Bez uroczystej defilady w stolicy, za to mnóstwem wydarzeń w internecie świętowana będzie setna rocznica Bitwy Warszawskiej.

Publikacja: 11.08.2020 18:37

Rocznica bitwy w skromnej oprawie

Foto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Uroczystą defiladę w Warszawie odwołano ze względu na sytuację epidemiologiczną. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że defilada wojskowa odbędzie się w innym terminie, który pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa.

Ale zwycięstwo sprzed 100 lat będzie można świętować podczas mniej licznych wydarzeń lokalnych, w tym tych zaplanowanych przez MON. Część wystaw związanych z obchodami otwarto już w lipcu, m.in. „Kształtowanie granic Polski w latach 1918–45" na dziedzińcu Zamku Żup Krakowskich w Wieliczce czy „Triumf!" w warszawskiej Kordegardzie i „Bitwa Warszawska gwarantem pokoju w Europie" w Łazienkach Królewskich. A od kilku dni można oglądać wystawy w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu czy plenerową w Piotrkowie Trybunalskim.

Hasło obchodów „Wiktoria 1920" jest jednocześnie tytułem filmu zrealizowanego w technologii VR 360 stopni 3D, który opowiada o roli wywiadu radiowego w polskim zwycięstwie w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jego premiera odbędzie się w czwartek jednocześnie w Muzeum Narodowym w Warszawie i w internecie.

W piątek o godz. 19 zaplanowany jest apel pamięci na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W sobotę o godz. 9.30 w Ossowie odbędzie się msza św. z udziałem członków Episkopatu, a w samo południe uroczysta odprawa wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Przy okazji będzie można obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego, którą MON planuje na pl. Piłsudskiego. Tam też zobaczymy kolekcję replik sztandarów bolszewickich zdobytych w 1920 r. przez Wojsko Polskie, mających trafić do Muzeum w Ossowie.

W czwartek w Muzeum Wojska Polskiego otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Czas chwały", a wystawę „Do broni. Rok 1920 na plakatach, afiszach i drukach ulotnych" można już dziś odwiedzać w internecie.

W czasach pandemii wiele wydarzeń przeniesiono do internetu. Już w czerwcu minister kultury Piotr Gliński uprzedzał, że obchody będą się odbywać w szczególnych okolicznościach, a ze względu na pandemię i ograniczenia dotyczące zgromadzeń wiele działań musi zostać zaplanowanych od nowa, w formule wirtualnej i z mniejszym udziałem lub bez udziału publiczności.

– Ta zmiana otwiera jednak możliwości zaangażowania w obchody znacznie większej liczby Polaków, którzy będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach za pośrednictwem telewizji czy internetu i wziąć udział m.in. w dokumentowaniu pamiątek Bitwy Warszawskiej – mówił wówczas minister kultury.

Informacje na temat wydarzeń sprzed 100 lat i materiały archiwalne dostępne są w przygotowanym przez historyków i specjalistów Polskiego Radia serwisie internetowym bitwa1920.gov.pl. Serwis prowadzi przez wydarzenia, fakty i postaci, wykorzystując archiwalne zdjęcia, animacje, mapy, nagrania filmowe i dźwiękowe.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń