Wojna polsko-bolszewicka 1919–1921 była w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej tematem tabu. Nic dziwnego, komuniści, którzy w lipcu 1944 r. przejęli władzę w Polsce, pomimo początkowej taktyki odwoływania się do niektórych elementów polityki II Rzeczpospolitej nie mogli tolerować gloryfikacji wielkiego zwycięstwa Józefa Piłsudskiego w wojnie przeciwko Rosji bolszewickiej.
Już w 1945 r. zlikwidowano święto Wojska Polskiego 15 sierpnia, ustanowione w 1923 r., zastępując je datą październikową związaną z bitwą pod Lenino (12–13 października 1943 r.). Nie miało znaczenia, że militarnie dla I Dywizji kościuszkowskiej był to bój, w którym poniosła ona klęskę. Cud nad Wisłą miał zostać przyćmiony przez propagandowy sukces Stalina.
Wymazany entuzjazm
Orężem w walce przeciwko jakimkolwiek wzmiankom o zwycięstwie nad bolszewikami w sierpniu 1920 r. była cenzura. Zalecania dla niej szły bardzo daleko. Jak wynika z zapisów cenzorskich „z opracowań, artykułów publicystycznych, pamiętników należy eliminować wszelkie treści zmierzające do przedstawienia wydarzeń z najnowszej historii Polski z pozycji prawicy politycznej, a także rehabilitujące i popularyzujące w społeczeństwie tradycje wrogie socjalistycznej Polsce (np. próby rehabilitacji okresu międzywojennego i przywódców II RP [...])".
Gdy Wydawnictwo Iskry opublikowało w 1975 r. w serii „Współczesne życiorysy Polaków" książkę Jerzego Suczyńskiego poświęconą generałowi Tadeuszowi Kutrzebie, natychmiast wprowadzono zapis na jakiekolwiek informacje o tej publikacji, wzmianki, recenzje czy inne materiały promocyjne. Książkę skazano na zapomnienie, choć we wstępie wydawca dokonał karkołomnej sztuki, pisząc o legendarnym dowódcy Armii „Poznań": „Jako wojskowy służył różnym sprawom politycznym: był w armii austro-węgierskiej, wziął udział w wojnie 1920 roku, walczył z armią hitlerowską".
Na indeksie znalazły się odznaczenia ustanowione i przyznawane przez władze „burżuazyjnej Polski", m.in. Krzyż Ochotniczy za Wojnę (1918–1921), Medal Ochotniczy za Wojnę (1918–1921), Medal Pamiątkowy za Wojnę (1918–1921), a pozostałe wysokie odznaczenia ustanowione w okresie II RP można było publikować jedynie w opracowaniach historycznych, kombatanckich, numizmatycznych, nekrologach czy wspomnieniach pośmiertnych. W informatorze Juliusza Jerzego Malczewskiego „Cmentarz Komunalny (dawny Wojskowy) na Powązkach" podważano sens wydzielenia kwater żołnierzy poległych lub zmarłych w wojnie 1918–1920.