Gdańsk upamiętnia Ruch Młodej Polski

Decyzję o nadaniu skwerowi w ciągu ul. Podmłyńskiej w Gdańsku nazwy związanej z jedną z najważniejszych organizacji antykomunistycznych Polski przedsierpniowej, gdańscy radni podjęli jednogłośnie już 30 kwietnia. Do inauguracji – ze względu na pandemię - doszło jednak dopiero w przeddzień 40 rocznicy Polskiego Sierpnia.

Aktualizacja: 30.08.2020 14:10 Publikacja: 30.08.2020 10:59

To właściwy moment nie tylko dlatego, że wpisuje się w obchody, ale przede wszystkim, przypomina o pełnym zaangażowaniu się uczestników Ruchu Młodej Polski w robotnicze protesty i działalność NSZZ Solidarność. Członkowie Ruchu czynnie wspierali strajk w Stoczni Gdańskiej, współtworzyli jego struktury, a po zalegalizowaniu związku zasilili go kadrowo. Już w pierwszych dniach protestu – Arkadiusz Rybicki i Maciej Grzywaczewski – spisali na dwóch sklejkach 21 postulatów strajkującej załogi, które zawisły na Bramie nr 2. Liczni uczestnicy ruchu organizowali służby informacyjne i biuro prasowe rodzącej się Solidarności. Członkowie Ruchu Młodej Polski uczestniczyli również po 13 grudnia 1981 w solidarnościowym podziemiu, pełniąc w nim często ważne role.

Pozostało 82% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Tysiąc lat polskiej uczty