19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 25.10.2020 15:41 Publikacja: 25.10.2020 15:09
Prace poszukiwawcze w Krakowie
Foto: IPN
IPN poszukuje w Krakowie żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego – czterech partyzantów z oddziału "Wiarusy", którzy polegli w walce w 1947 r. oraz dowódcy jednej z tzw. grup przetrwania skazanego na śmierć przez Wojskowy Sad Rejonowy w Krakowie i zabitego w 1954 r. na dziedzińcu więzienia przy ul. Montelupich. Prace odbywają się pod nadzorem prokuratora w ramach dwóch prowadzonych śledztw.
W poprzednim roku pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzili badania na tzw. skwerze cmentarza Rakowickiego w Krakowie. W miejscu tym w 1948 r. zakopywane były skrzynie ze szczątkami ludzkimi, które służyły jako preparaty do ćwiczeń studentom medycyny w Zakładzie Anatomii Opisowej UJ. Przez kolejnych kilkadziesiąt lat skwer ten służył jako cmentarny śmietnik. Wśród setek zagrzebanych w tym miejscu kości znajdować mogą się także szczątki działaczy podziemia niepodległościowego i partyzantów skazanych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie. Pracownicy IPN odnaleźli wtedy szczątki czterech osób.
Ministerstwo Kultury wycofało się z współprowadzenia i dofinansowania chełmskiego muzeum rzezi wołyńskiej. Władze samorządowe idą do sądu.
Politycy i światowi przywódcy nie zostaną zaproszeni do wygłoszenia przemówień z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz.
W kwietniu 2025 roku Fundacja Wolność i Demokracja wraz z ekspertami z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z IPN, a także archeologami ukraińskimi rozpocznie prace ekshumacyjne w Puźnikach w Ukrainie.
W czasie prac prowadzonych w krużgankach opactwa Benedyktynów w Tyńcu koło Krakowa odnaleziono malowidła pochodzące z końca średniowiecza. W tym jedno wyjątkowe.
„Kość słoniowa – handlowa nazwa ciosów słonia i mamuta, kłów morsa i hipopotama, służących do wyrobu różnych ozdobnych przedmiotów i do rzeźb już w epoce kamiennej, na starożytnym Bliskim Wschodzie i w zasięgu kultury egejskiej, oraz w Chinach, a w Europie Zach. aż do XVIII w.” (Władysław Kopaliński, „Słownik mitów i tradycji kultury”).
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Połączenie sił z zespołem Hogan Lovells przyniosło firmie Rödl & Partner niemal 30 nowych specjalistów, w tym uznanych prawników i ekspertów.
Najpopularniejszy na świecie przewodnik turystyczny Tripadvisor opublikował swój doroczny ranking Travellers’ Choice Awards Best of the Best prezentujący najciekawsze miejsca na świecie warte odwiedzenia. Wyróżniono między innymi kierunki najlepsze dla nowożeńców, osób podróżujących samotnie, fanów dobrego jedzenia czy miłośników kultury. W tym gronie znalazło się jedno z polskich miast.
Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich, ogłosił, że od 15 stycznia do 18 maja przebywać będzie na urlopie. Podobnego kroku oczekuje od swoich kontrkandydatów.
W czasie prac prowadzonych w krużgankach opactwa Benedyktynów w Tyńcu koło Krakowa odnaleziono malowidła pochodzące z końca średniowiecza. W tym jedno wyjątkowe.
O gospodarce nocy, cywilizowaniu turystów i problemach nocnego życia rozmawiamy z Jackiem Jordanem, nocnym burmistrzem Krakowa.
Kraków został wyróżniony w prestiżowym plebiscycie Travelers’ Choice Awards 2025, organizowanym przez Tripadvisora.
Karol Nawrocki, prezes IPN i kandydat popierany przez PiS w wyborach prezydenckich powtórzył na konferencji prasowej słowa, które padły w wywiadzie dla Polsat News. Nawrocki stwierdził, że „nie wyobraża sobie sytuacji, w której państwo odpowiedzialne za śmierć 120 tys. Polaków, niewyrażające zgody na podjęcie ekshumacji, nierozliczające się ze swojej przeszłości, będzie współtworzyła międzynarodowe instytucje, takie jak UE i NATO”
Z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nie zniknęły artefakty przybliżające postaci o. Maksymiliana Kolbego, rotmistrza Pileckiego oraz rodziny Ulmów. Zmieniło się jednak ich usytuowanie i towarzyszący im opis.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas