IPN poszukuje w Krakowie żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego – czterech partyzantów z oddziału "Wiarusy", którzy polegli w walce w 1947 r. oraz dowódcy jednej z tzw. grup przetrwania skazanego na śmierć przez Wojskowy Sad Rejonowy w Krakowie i zabitego w 1954 r. na dziedzińcu więzienia przy ul. Montelupich. Prace odbywają się pod nadzorem prokuratora w ramach dwóch prowadzonych śledztw.
W poprzednim roku pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzili badania na tzw. skwerze cmentarza Rakowickiego w Krakowie. W miejscu tym w 1948 r. zakopywane były skrzynie ze szczątkami ludzkimi, które służyły jako preparaty do ćwiczeń studentom medycyny w Zakładzie Anatomii Opisowej UJ. Przez kolejnych kilkadziesiąt lat skwer ten służył jako cmentarny śmietnik. Wśród setek zagrzebanych w tym miejscu kości znajdować mogą się także szczątki działaczy podziemia niepodległościowego i partyzantów skazanych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie. Pracownicy IPN odnaleźli wtedy szczątki czterech osób.
Podobne prace prowadzone były też w 2017 i 2018 roku. Odnaleziono szczątki kilku osób, niektóre z nich zostały zidentyfikowane.
Byli to partyzanci związani ze zgrupowaniem Józefa Kurasia "Ognia": Antoni Wąsowicz "Roch"(od listopada 1946 r. dowódca 3. kompanii zgrupowania), jego podkomendny Adam Domalik "Kowboj" i Stanisław Ludzia "Harnaś" (adiutant "Ognia" i dowódca oddziału "Wiarusy"). Ponadto odnaleziono komendanta powiatowego i dowódcę oddziału PAS NZW Tadeusza Gajdę "Tarzana" oraz jego podkomendnego Wiesława Budzika "Rolanda", a także oficera WP i oddziału partyzanckiego "Błyskawica"/„Huragan", Tadeusza Zajączkowskiego "Mokrego".
Na początku przeprowadzono sondażowe badania archeologiczne na dziedzińcu dawnego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy pl. Inwalidów. Nie odnaleziono tam żadnych śladów pochówków. Głównym obszarem prac stał się zatem cmentarz Rakowicki, gdzie w latach 1946-1955 chowani byli potajemnie partyzanci i działacze niepodległościowi, zamordowani na mocy wyroków komunistycznych sądów.