Cybulski, Mościcki i Dzieślewski. Niezwykli polscy elektrycy

Opisując dzieje powstania oraz rozwoju elektrotechniki i elektroniki, przedstawiam teraz polskich badaczy i wynalazców. Dziś będzie mowa o zasłużonych elektrykach. A byli to ludzie wyjątkowi!

Publikacja: 12.11.2020 21:00

Napoleon Nikodem Cybulski (1854–1919), Ignacy Mościcki (1867–1946) i Roman Dzieślewski (1863–1924).

Napoleon Nikodem Cybulski (1854–1919), Ignacy Mościcki (1867–1946) i Roman Dzieślewski (1863–1924).

Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe (x3)

Pierwszym opisywanym tu badaczem, który wzbogacił wiedzę o elektryczności, nie będąc w istocie elektrykiem, był Napoleon Nikodem Cybulski. Był to lekarz i fizjolog, twórca krakowskiej szkoły fizjologicznej, który zapisał na swoim koncie długą listę odkryć w dziedzinie biologii i medycyny. Nie jest to właściwe miejsce, by te osiągnięcia omawiać, ale warto odnotować jego prace w dziedzinie endokrynologii. Badając aktywność nadnerczy, jako pierwszy na świecie wyizolował adrenalinę! Badał też zjawisko hipnozy i jest uważany za odkrywcę sfery podświadomości. Lubił budować przyrządy naukowe według własnego pomysłu, za pomocą których dokonywał różnych ciekawych odkryć. Na przykład stopień doktora uzyskał, budując nowy przyrząd do badania prędkości ruchu krwi (fotohemotachometr z 1886 r.), a potem zbudował „manometr do oznaczania parcia w żyłach za pomocą fotografii" (1888) i nowy typ mikrokalorymetru (1894), wykorzystywanego do pomiaru ilości ciepła produkowanego podczas pracy mięśni.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Historia
Czy będą ekshumacje Ukraińców? IPN: Nie ma wniosku
Historia
Na ratunek zamkowi w Podhorcach i innym zabytkom
Historia
„Apokalipsa była! A w literaturze spokój”
Historia
80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Świat słucha świadectwa ocalonych
Historia
Pamięć o zbrodniach w Auschwitz-Birkenau. Prokuratura zamknęła dwa istotne wątki