21 sierpnia 1942 r. hitlerowscy alpiniści zdobyli Elbrus i zatknęli sztandar ze swastyką na szczycie najwyższej góry Europy (5642 m n.p.m.). Elitarny oddział należał do dywizji górskiej „Edelweiss” (Szarotka), której żołnierzami byli tyrolscy górale.
Cztery miesiące wcześniej zbrodniarz wszech czasów zatwierdził plan podboju Kaukazu o kryptonimie identycznym z nazwą górskiej dywizji. W operacji „Szarotka” Berlin chciał zdobyć pola naftowe Groznego i Baku. To stamtąd pochodziło 90 proc. sowieckiego paliwa niezbędnego w zmechanizowanej wojnie. Ponadto Hitler marzył o podboju brytyjskich Indii, a najkrótszy szlak prowadził przez Kaukaz. Gdyby plany zdobycia Azerbejdżanu, Gruzji i Armenii doszły do skutku, to, jak kalkulował Berlin, przyłączenie Turcji do państw Osi byłoby tylko kwestią czasu.
II wojna światowa. Operacja „Szarotka”
W maju 1942 r. kilkusettysięczna Grupa Armii „A” ruszyła do gwałtownego natarcia na Kubań i Północny Kaukaz. Przez sześć miesięcy padały kolejne linie sowieckiej obrony. W hitlerowskie ręce wpadły: Adygeja (Czerkiesja), Kałmykia, Kabardo-Bałkaria, Północna Osetia (Alania) oraz znaczne obszary Czeczeno-Inguszetii. Impet natarcia zatrzymał się dopiero na początku października. Potem był Stalingrad, po którym Grupa Armii „A” zagrożona odcięciem pospiesznie zrejterowała na Ukrainę.
Tyle oficjalna historia, zza której mimo krótkiej okupacji wyzierają zagadki. Dlaczego w sierpniu, gdy sowiecka obrona tężała, Berlin odwołał z frontu 40 tys. żołnierzy? Cały korpus górski rzucono do zdobywania najwyższego pasma w Kabardo-Bałkarii. Rzekomo po to, aby strzelcy alpejscy przełęczami wdarli się do Gruzji. W takim razie dlaczego pokonanie Elbrusu wywołało u Hitlera atak furii? O jego niezwykłej sile wspominał po latach minister przemysłu Albert Speer. Hitler krzyczał, że strzelców alpejskich trzeba oddać pod sąd polowy: gdy ważą się losy wojny, elitarna formacja dokonuje bezsensownych popisów.
Swanetia – kraina kamiennych wież i ośnieżonych szczytów. Trzypiętrowe baszty mają wejście na poziomie pierwszego piętra i tylko jedno okno zwrócone zawsze na południe