Obóz w Majdanku odkrywa kolejne tajemnice

Zakończył się remont jednego z najważniejszych zabytków związanych z historią niemieckiego obozu na Majdanku - baraku łaźni męskiej i bunkra z komorami gazowymi.

Publikacja: 09.05.2021 21:00

Obóz w Majdanku odkrywa kolejne tajemnice

Foto: stock.adobe.com

To jedyne zachowane tego typu obiekty służące do masowej eksterminacji więźniów w ramach akcji „Reinhardt”. Po przerwie związanej z remontem, a także zamknięciem muzeów z powodu epidemii SARS-CoV-2, budynki zostały udostępnione do zwiedzania. Po raz pierwszy w historii Muzeum na Majdanku można też zwiedzać wnętrze baraku łaźni żeńskiej.

Prace prowadzone w baraku nr 41 i budynku komór gazowych obejmowały m.in. naprawę drewnianych elementów. Tynki oraz posadzki oczyszczono, zdezynfekowano i wzmocniono. Zakonserwowano drewnianą stolarkę drzwi, betonowe wanny.

W barakach wyeksponowano oryginalne posadzki oraz stworzono nową aranżację wystawową. Historię tych miejsc przybliżają tablice informacyjne oraz plansze z relacjami świadków.

„Po stronie baraku łaźni znajdowała się niewielka przybudówka, w której były zainstalowane ręczne pokrętła otwierające i zamykające instalację do gazowania. Do tych pokręteł wiodły cienkie metalowe rury, które biegły dalej. Skąd wydobywał się gaz, nie jestem w stanie powiedzieć. Zakładam jednak, że butle z gazem zainstalowane były w zamkniętej skrzyni umieszczonej poniżej pokręteł. Nad pokrętłami znajdował się wizjer, przez który można było zobaczyć wnętrze komory gazowej” – zeznał po wojnie wartownik Heinz M., członek załogi SS w latach 1942–1943.

Podczas prac w baraku łaźni męskiej odnaleziono i przekazano do zbiorów muzeum 88 artefaktów. Wśród nich są elementy budowlane. W baraku łaźni męskiej odnaleziono też przedmioty osobiste, np. stalowe klucze, grzebienie, fragment oprawki okularów, guziki, wieczko z pojemnika po aspirynie, monetę niemiecką o nominale 10 pfennigów z 1942 r. oraz monetę polską 5 groszy z 1936 r.

Odkryto też dwie sztuki złotej biżuterii, m.in. broszkę w formie ażurowej gałązki roślinnej z koszyczkami kwiatów, prawdopodobnie zdobioną kamieniami, zachowały się dwa malutkie diamenty oraz owalna zawieszka. Podczas prac w pomieszczeniu służącym do dezynfekcji w baraku łaźni męskiej odnaleziono ponadto trzy fragmenty kartek z tekstem w języku hebrajskim.

Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne
Historia
Testament Bolesława Krzywoustego, czyli rozbicie dzielnicowe
Historia
Fridtjof Nansen i Roald Amundsen. Wikingowie XIX wieku
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Historia
Amazonka odkryła swoją tajemnicę