13 maja mija 120. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego – żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, więźnia i organizatora ruchu oporu w KL Auschwitz, represjonowanego i zamordowanego po II wojnie światowej przez komunistów.
W południe przed pomnikiem Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu odbędzie się uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów z udziałem syna rotmistrza, Andrzeja Pileckiego.
Z informacji umieszczonej na stronie internetowej IPN wynika tylko, że z tej okazji Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie przygotowało specjalne siatki edukacyjne z wizerunkiem Witolda Pileckiego, które prezentowane są na budynku Prokuratury Regionalnej w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 25.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu w północnej Rosji, dokąd jego rodzina została przesiedlona w ramach represji za udział w powstaniu styczniowym. Od 1910 r. mieszkał i uczył się w Wilnie. Maturę zdał w 1921 r.
W latach 1918-21 służył w Wojsku Polskim, biorąc udział w wojnie polsko-bolszewickiej (walczył m.in. w bitwie warszawskiej). W 1939 r. wziął udział w kampanii wrześniowej, a po jej zakończeniu przedostał się do Warszawy, gdzie stał się jednym z organizatorów konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej.