Bitwa pod Waterloo. Klęska boga wojny

18 czerwca 1815 r. zakończyła się epoka napoleońska. Zaledwie dwa dni po spektakularnym sukcesie wojsk francuskich pod Quatre Bras i Ligny ponad 60-tysięczna armia Napoleona stanęła oko w oko przed dwukrotnie liczniejszymi siłami koalicji antynapoleońskiej pod dowództwem księcia Wellingtona i księcia Gebharda Leberechta von Blüchera.

Publikacja: 17.06.2021 21:00

„Bitwa pod Waterloo” – William Sadler II namalował ten obraz niemal od razu po bitwie, jeszcze w cze

„Bitwa pod Waterloo” – William Sadler II namalował ten obraz niemal od razu po bitwie, jeszcze w czerwcu 1815 r.

Foto: Wikimedia Commons

O klęsce pod Waterloo napisano wiele książek. Niektórzy zrzucali winę za fatalną strategię na rzekome zapalenie pęcherza i narkolepsję byłego cesarza. Faktycznie Napoleon był już kimś zupełnie innym niż pod Austerlitz. O zdrowiu cesarza wiemy od należącego do sztabu marszałka Nicolasa de Dieu Soulta gen. Augusta Petieta, który uważał, że cesarz robił złe wrażenie na swoich podkomendnych. „Jego brzuch był bardzo wydatnym jak na czterdziestoletniego mężczyznę. Ponadto podczas tej kampanii spędzał w siodle wyraźnie mniej czasu niż dawniej. Gdy zsiadał – by przyjrzeć się mapom albo przyjąć meldunki – członkowie jego sztabu ustawiali mały sosnowy stolik i proste, również sosnowe krzesło, na którym długo przesiadywał” – wspominał Petiet.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama