Reklama
Rozwiń

Dlaczego Verdun?

Dlaczego Verdun? Przecież zdobycie takich miast, jak Reims, Soissons czy Amiens, pozornie dawało Niemcom większe korzyści... To jednak stary gród nad Mozą zdawał się mieć dla niemieckiej opinii publicznej największą wagę symboliczną.

Aktualizacja: 19.10.2007 22:53 Publikacja: 19.10.2007 22:52

Dlaczego Verdun?

Foto: AKG/East News

Historia wiąże z nim przecież traktat z 843 r. dzielący między wnuków imperium Karola Wielkiego, co dało początek przyszłej Francji i Niemcom. W 1792 r., na oczach Goethego, twierdzę zdobyli Prusacy, a w 1870 r. sama przed nimi skapitulowała. Verdun było też ostatnim miastem opuszczonym przez wojska pruskie (we wrześniu 1873 r.) po spłaceniu kontrybucji przez upokorzoną pod Sedanem Francję.

W wydanym w 1923 r. po polsku studium o bitwie płk Corda dodawał ważniejsze powody ataku: „Zdobyć Verdun znaczyło dla Niemców nie tylko zdobyć twierdzę, lecz zniszczyć broniącą jej armię oraz zrobić głęboki wyłom we froncie pomiędzy armiami zachodniego oraz środkowego odcinka z jednej strony, a armiami wschodniego odcinka z drugiej strony; wyłom ten znalazłby się w takim miejscu, do którego nie mogłyby nadążyć na czas zbyt odeń oddalone posiłki angielskie. Zdobycie Verdun oznaczałoby również ostateczne zabezpieczenie Metzu przed Francuzami oraz całego bogatego ośrodka Lotaryngii i zagłębia Briey, który był tak gorąco pożądany i którego zwrotu tak domagał się niemiecki przemysł metalurgiczny.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego