Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 29.10.2007 20:19 Publikacja: 29.10.2007 16:40
Foto: Rzeczpospolita
Zgon brata postawił Annę w centrum zainteresowania. Jej pochodzenie, majątek odziedziczony po matce i bracie oraz brak męża czynił zeń niezwykle istotny element bezkrólewia.
Senatorowie nie zamierzali pozostać bierni i pozwolić, by Anna decydowała o przyszłości państwa. Mimo że dotychczas nie dała się poznać z działań na arenie politycznej, uważana była za nieodrodną córkę przebiegłej Bony. Aby zabezpieczyć się przed jej spodziewanymi knowaniami, nakazano jej opuścić Warszawę i roztoczono nad nią ścisłą kontrolę. Zignorowano jej starania o wyegzekwowanie majątków po bracie. Nadto zakazano jej korespondencji i kontaktów bez wiedzy senatu. Niezbyt mądra, zupełnie bez doświadczenia politycznego, zdziwaczała 49-letnia infantka, poddawała się tym ograniczeniom, nie potrafiąc sprzeciwić się upokorzeniom. Próba zapieczętowania skarbca w Tykocinie i kontakty z wysłannikami Habsburgów wprawiły w furię niektórych senatorów. Biskup kujawski Stanisław Karnkowski i wojewoda łęczycki Jan Sierakowski, bezceremonialnie ofuknęli zahukaną Jagiellonkę: „Już widzimy, że Wasza Królewska Mość coś czynisz bez woli naszej! [...] ty nam chcesz tę koronę stracić dla siebie! [...] ty nam obierać nie będziesz pana! Byśmy wiecznie zginąć mieli, do gardeł naszych krwią będziemy!”. Te stanowcze i obraźliwe słowa senatorowie nieco złagodzili. Rzeczpospolita miała nie zapomnieć o krwi „narodu Jagiełłowego”, jeżeli infantka podporządkuje się ograniczeniom.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Pierwowzorem filmowego agenta J - 23 mógł być sowiecki agent Artur Ritter - Jastrzębski, ale równie dobrze James...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas