Reklama
Rozwiń

Operacja „Zitadelle”

Po zwycięskiej bitwie pod Charkowem dowództwo niemieckie rozpoczęło przygotowania do nowej ofensywy przeciwko Armii Czerwonej. Jej celem miało być odebranie przeciwnikowi inicjatywy strategicznej na froncie wschodnim, którą Sowieci uzyskali po bitwie pod Stalingradem.

Aktualizacja: 25.11.2007 18:42 Publikacja: 23.11.2007 11:52

Feldmarszałek von Manstein, dowódca Grupy Armii „Południe”, uważał, że tylko szybkie rozpoczęcie operacji mogło gwarantować jej powodzenie.

Przygotowaniem planu operacji, która otrzymała kryptonim „Zitadelle” („Cytadela”), zajął się szef Sztabu Oberkommando der Heeres (OKH – Naczelne Dowództwo Wojsk Lądowych) gen. Kurt Zeitzler. Głównym założeniem było wyprostowanie linii frontu w rejonie łuku kurskiego i zniszczenie znajdujących się tam jednostek Armii Czerwonej, a w przyszłości uderzenie z tego kierunku na Moskwę. Hitler zaaprobował te propozycje. 15 kwietnia 1943 roku wydał rozkaz operacyjny nr 6, w którym pisał: „zdecydowałem się, gdy tylko pozwolą warunki meteorologiczne, przeprowadzić natarcie «Zitadelle» – pierwsze w tym roku. Natarciu temu wyznacza się decydujące znaczenie. Powinno ono zakończyć się szybkim i decydującym sukcesem i doprowadzić do przejęcia w nasze ręce inicjatywy na okres wiosny i lata”.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego