Reklama
Rozwiń

Wybuch I wojny indochińskiej

22 listopada 1946 roku doszło do incydentu w porcie Hajfongu. Podczas próby wyegzekwowania opłat celnych ostrzelano załogę francuskiej łodzi patrolowej.

Aktualizacja: 14.12.2007 13:28 Publikacja: 14.12.2007 13:27

Wybuch I wojny indochińskiej

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Admirał d’Argenlieu rozkazał zająć miasto siłą. Okręty rozpoczęły ostrzał, zabijając 6 tys. cywilów. 19 grudnia 1946 roku Viet Minh zaatakował francuskie jednostki w Hanoi. Dwa dni później wznowiono działania partyzanckie w Kochinchinie. Wojna stała się faktem.

Oddziały Wietnamskiej Armii Ludowej zaatakowały francuskie garnizony w Tonkinie i Annamie. Dzięki przewadze technologicznej i materiałowej wojska korpusu ekspedycyjnego utrzymały pozycje. Do połowy 1947 większe miasta Wietnamu ponownie znalazły się pod kontrolą francuską. Oddziały Viet Minhu wycofały się do dżungli i przeszły do działań partyzanckich.W następnych latach Francuzi przeprowadzali ekspedycje przeciwpartyzanckie i polowali na przywódców Viet Minhu. Działania te nie przynosiły jednak spodziewanych efektów. Ekspedycje zazwyczaj trafiały w próżnię, a gdy już udało się dopaść przeciwnika, ten z łatwością przenikał przez pierścień obławy. W związku z tym władze kolonialne powróciły do sprawdzonej strategii i odtworzyły sieć garnizonów i placówek, które miały ułatwić sprawowanie kontroli nad zbuntowaną częścią kraju. Utrudniło to działalność Viet Minhu, który walczył o przetrwanie.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego
Historia
Gobi – pustynia jak z innej planety