Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 14.12.2007 13:50 Publikacja: 14.12.2007 13:50
Foto: Archiwum „Mówią Wieki"
Organizacja oddziałów Viet Minhu odzwierciedla specyfikę wojny indochińskiej. Na terenach wyzwolonych tworzono regularną Wietnamską Armię Ludową, dla której zarezerwowano całe nowoczesne uzbrojenie. Przyspieszony rozwój tych formacji nastąpił wraz z uznaniem rządu Ho Chi Minha przez państwa bloku wschodniego. Największym związkiem taktycznym była dywizja (12 – 15 tys. żołnierzy) posiadająca własną artylerię, moździerze i służby tyłowe. W myśl powiedzenia gen. Giapa „front był wszędzie, a zarazem nigdzie” – na terenach okupowanych operowały bataliony regionalne. Były to klasyczne oddziały partyzanckie atakujące z ukrytych baz. Część jednostek regionalnych nie różniła się jakością od regularnej armii. W odpowiednim momencie grupowano je w formacje wyższego szczebla zdolne do stoczenia otwartej bitwy. Działania tego typu podjęto w delcie Rzeki Czerwonej i w Laosie. Najniższy szczebel stanowiła nieregularna milicja składająca się z chłopów, którzy po wykonaniu zadania bojowego w pobliżu miejsca zamieszkania wracali do swoich domów. Według danych CIA w 1954 roku siły Viet Minhu liczyły 291 tys.ludzi, w tym 185 tys. w jednostkach regularnych i regionalnych. Francuski Korpus Ekspedycyjny składał się w większości z jednostek zamorskich z francuską kadrą dowódczą. W tym egzotycznym gronie znalazły się m.in. pułki tyralierów algierskich i marokańskich, senegalskie bataliony kolonialne, kompanie tunezyjskich strzelców, a z czasem także tajskie bataliony piechoty. Ich jakość była zróżnicowana. Część żołnierzy walczyła w II wojnie światowej, prezentując wysokie morale, ale większość nie miała ochoty umierać za francuskie interesy w Azji i czekała na powrót do domu. Tajscy górale, świetni w walce partyzanckiej, nie bardzo nadawali się do regularnej wojny. Pod Dien Bien Phu zdezerterował cały tajski batalion. Elitę korpusu stanowiły oddziały Legii Cudzoziemskiej, w której po 1945 roku wyraźnie wzrósł odsetek żołnierzy pochodzenia niemieckiego.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas