Kraina dumnych górali

„Ludzie często zadają mi pytanie: jak tam było? Co wydarzyło się w Afganistanie? Dlaczego wojna w ogóle wybuchła? Co tam robiliśmy i jak to robiliśmy? A nawet jakiej broni używaliśmy? Dla mnie to o wiele łatwiejsze, kiedy po prostu udzielam ludziom informacji, jakich chcą. W takiej rozmowie przedstawiam im suche liczby, używając «służbowych» zwrotów. I staram się nie myśleć, jakie kłamstwa się za nimi kryją” – opowiada były oficer Armii Radzieckiej Władysław Tamarow, który spędził 621 dni w afgańskim piekle.

Publikacja: 28.12.2007 15:00

Kraina dumnych górali

Foto: Rzeczpospolita

Afganistan to kraj twardych i dumnych ze swej niezależności górali. Ten surowy i nieprzychylny człowiekowi teren zamieszkuje ok. 20 grup etnicznych.

Najliczniejszą z nich (52 proc. mieszkańców) stanowią Pasztuni uznający się za rdzenną ludność afgańską. Obok nich mieszkają mocno skłóceni Tadżycy i Uzbecy. Hazarowie, potomkowie mongolskich wojowników Czyngins-chana, jako szyici mają na pieńku z pozostałą, sunnicką częścią kraju. Egzotyki dodają błękitnoocy Nuristańczycy uważani za prawnuków europejskich żołnierzy Aleksandra Wielkiego.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama