Reklama
Rozwiń

Inwazja i ostra reakcja świata

2 sierpnia 1990 roku ok. godz. 2 czasu lokalnego wojska irackie przekroczyły granicę Kuwejtu. W pierwszym rzucie posuwały się dwie dywizje pancerne „Medina” i „Hammurabi” oraz dywizja zmechanizowana „Tawakalna”.

Aktualizacja: 11.01.2008 18:37 Publikacja: 11.01.2008 00:37

Inwazja i ostra reakcja świata

Foto: Departament Obrony USA

W ciągu trzech dni agresorzy zniszczyli lub wyparli do Arabii Saudyjskiej słabe wojska kuwejckie, zajmując cały kraj. W dniu rozpoczęcia inwazji na specjalnej sesji zebrała się Rada ONZ, która przyjęła rezolucję nr 660 nakazującą Bagdadowi natychmiastowe i bezwarunkowe wycofanie wojsk z Kuwejtu. 6 sierpnia Rada Bezpieczeństwa w rezolucji nr 661 nałożyła na Irak embargo finansowe, handlowe i wojskowe.

Równocześnie Arabia Saudyjska, której siły zbrojne stanowiły ekwiwalent dwóch dy-wizji zmechanizowanych, zwró-ciła się do ONZ o zapewnienie ochrony granic przez siły międzynarodowe. Umożliwiło to rozpoczęcie operacji „Pustynna tarcza” („Desert Shield”), w której efekcie ukształtowała się koalicja antyiracka. Przystąpiły do niej: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Egipt, Syria, Pakistan, Katar, Włochy, Polska, Czechosłowacja, Maroko, Nigeria, Bahrajn, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bangladesz, Senegal, Afganistan. Udział w koalicji państw arabskich był następstwem decyzji Ligi Arabskiej, która na szczycie w Kairze 10 sierpnia 1990 roku niewielką większością głosów potępiła Irak.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama