Zachód odwraca głowę

Międzynarodowe notowania Iraku były w owym czasie wysokie. O ile przed rewolucją islamską w Iranie i rozpoczęciem wojny iracko-irańskiej Bagdad postrzegany był jako najwierniejszy sojusznik Kremla na Środkowym Wschodzie, o tyle w następnych latach Irak, który dyskretnie zdystansował się od Moskwy, stał się dla USA i państw Europy Zachodniej cenną przeciwwagą dla szyickiego fundamentalizmu i komunizmu.

Aktualizacja: 11.01.2008 18:46 Publikacja: 11.01.2008 00:46

Zachód odwraca głowę

Foto: Imageforum/East News

Z tego powodu administracja amerykańska prezydentów Ronalda Reagana i George’a Busha seniora nie krytykowała reżimu Husajna za brutalne łamanie praw człowieka, czego ukoronowaniem było użycie gazów bojowych przeciwko powstańcom kurdyjskim.

Także sygnały w sprawie konfliktu iracko-kuwejckiego były niejasne. Pani Glaspie, ambasador USA w Bagdadzie, stwierdziła w rozmowie z irackim prezydentem: „Nie mamy opinii na temat konfliktów między Arabami, takich jak np. wasz spór terytorialny z Kuwejtem”. Ową wypowiedź Saddam Husajn uznał za milczące przyzwolenie na realizację swych agresywnych planów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama