Reklama
Rozwiń

Dolina Orontes

Syria to pomost między Azją i Afryką, Egiptem – i Azją Mniejszą, dorzeczem Eufratu i Tygrysu – i wybrzeżem Morza Środziemnego.

Aktualizacja: 03.02.2008 22:17 Publikacja: 25.01.2008 14:11

Dolina Orontes

Foto: Leemage/East News

Na syryjskich pustyniach i żyznych ziemiach u stóp gór Antylibanu spotykały się i ścierały z sobą z sobą starożytne imperia i cywilizacje: Egipcjanie, Hetyci, Asyryjczycy, Grecy, Żydzi, Rzymianie, krzyżowcy, Turcy. Większość szlaków handlowych i wojennych zbiegała się w dolinie rzeki Orontes. Tu właśnie – u wylotu prowadzącej w głąb gór libańskich doliny Bekaa i w sąsiedztwie wąwozu, którędy wiedzie strategiczna droga z Homs do Bejrutu – wzniesiono jedną z najsłynniejszych warowni starożytności, Kadesz. Dwa tysiące lat później krzyżowcy zbudowali na wschód od Homs twierdzę Krak des Chevaliers, zaliczaną do najwspanialszych zamków świata. Nad Orontes leży też Hama, dawne Hamath, prawdopodobnie jedna z legendarnych stolic biblijnego kraju Kanaan. Dolina Orontes znajduje się, w związku z konfliktem arabsko-izraelskim, w jednym z najbardziej zapalnych punktów świata. Jednocześnie jako najważniejszy w Syrii teren odkryć archeologicznych przyciąga rzesze naukowców i tłumy turystów. Dość często odwiedzają ją także Polacy, głównie jako uczestnicy wycieczek organizowanych np. przez mniejsze, „autorskie” biura podróży.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego