W starożytności Sterea Ellada, Grecja Środkowa, była nie tylko, wraz z Attyką, sercem Hellady, ale i, w oczach Greków – pępkiem świata. Tak właśnie, „omfalos”, nazywał się oznaczający owo miejsce czarny kamień odnaleziony w ruinach świątyni Apollina w Delfach. Opanowanie przez Macedończyków po bitwie pod Cheroneą tej krainy – gdzie z górami, na których zboczach rosną piniowe i bukowe lasy, sąsiadują urodzajne rzeczne doliny, z winnicami i gajami oliwnymi – to kres dawnego greckiego świata.
Cheronea
Równina nad rzeką Kifisos, antyczną Cephissus – między górami Thourion i Akontion – to brama Beocji, przez którą wiedzie starożytna droga do Aten. Dziś, zamiast konnicy czy piechoty, strzeże jej tylko ogromny, siedzący na tylnych łapach marmurowy lew. Wspaniała rzeźba licząca 5,5 m wysokości (wraz z cokołem 8 m) – w niewielkim zagłębieniu wśród cyprysów, po prawej stronie drogi ze wsi Chaironeia do miasteczka Liwadia – to najsłynniejszy cmentarny monument w Grecji.
Wzniesiono go ok. 300 r. p. n. e dla uczczenia Świętego Zastępu. Głowę lwa odnaleziono w 1818 r. Na początku XX w. odkopano pozostałe fragmenty rzeźby i ponownie ją ustawiono. W pobliżu archeolodzy odkryli też masowy grób z zachowanymi szkieletami 254 wojowników Świętego Zastępu.
Sama starożytna Cheronea leży ok. 2 km od tego miejsca na wschód, w pobliżu współczesnej osady Chaironeia i źródeł wpadającego do Kifisos potoku Haimon, którego wody były podczas bitwy pełne krwi. Akropol z fragmentami wałów obronnych i murów zajmuje wierzchołek skalistego wzgórza Petrachos. Niżej znajduje się wykuty w skale antyczny teatr z 14 porośniętymi mchem kamiennymi stopniami. W Cheronei urodził się i piastował ważne funkcje w lokalnych władzach Plutarch. Dziś wieś liczy tylko ok. 1 tys. mieszkańców. W miejscowym muzeum archeologicznym można oglądać broń znalezioną na polu bitwy i przedmioty z okresu neolitu, a w kościele m. in marmurowy „tron Plutarcha”. W oddalonej o 13 km Liwadii największą atrakcją turystyczną jest antyczna wyrocznia Trofoniosa, na wzgórzu u Źródeł Pamięci i Zapomnienia.