Reklama
Rozwiń

Początki druku na ziemiach polskich

Na ziemiach polskich drukarstwo nie rozwinęło się tak szybko jak w Niemczech, Francji czy Włoszech. Do końca XV wieku założono na obszarze dzisiejszego państwa polskiego zaledwie sześć drukarni, a z ich produkcji zachowały się do dzisiaj zaledwie 42 tytuły.

Publikacja: 26.03.2008 10:18

Początki druku na ziemiach polskich

Foto: AKG/EAST NEWS, ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”

Red

Najstarszą drukarnią w tym rejonie Europy był zakład Kaspra Elyana założony we Wrocławiu w 1473 roku (zachowało się 11 wydanych tam druków). Musimy jednak pamiętać, że Wrocław leżał wówczas poza granicami Królestwa Polskiego. W tym samym lub następnym roku w Krakowie podjął działalność wydawniczą Kasper Schwalbe. Najciekawszą inicjatywą typograficzną w Polsce była drukarnia Szwajpolta Fiola, działającego również w Krakowie w latach 1489 – 1491. Wydano w niej pierwsze na świecie druki liturgiczne cyrylicą dla potrzeb Kościoła prawosławnego. Poza Krakowem i Wrocławiem uruchomiono też drukarnie w Malborku (1492, Jakub Karweyse) i Gdańsku (1498). Z ziemiami polskimi łączona jest też działalność tajemniczej oficyny „Drukarza kazań papieża Leona I” (siedem druków). Drukarnię tę lokalizuje się w klasztorze Braci Wspólnego Życia w Chełmnie nad Wisłą albo też we Wrocławiu. Wszystkie te przedsięwzięcia miały jednak charakter efemeryczny i znikały po kilku latach.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego