Allgäu-Szwabia Bawarska z swymi średniowiecznymi miasteczkami, gdzie z kościelnych dzwonnic i wież ratuszowych można podziwiać ośnieżone alpejskie szczyty, uważana jest za jeden z najpiękniejszych regionów Niemiec. Najwięcej turystów przyciągają renesansowe zabytki Augsburga i niezwykły zamek Neuschwanstein – dzieło na wpół szalonego króla Bawarii Ludwika II.
Tam, gdzie Otton II rozgromił madziarskich najeźdźców, zamożni mieszkańcy Augsburga grywają dziś w golfa. Tak przynajmniej twierdzi dyrekcja klubu golfowego Lechfeld pod miasteczkiem Königsbrunn. I chyba nie mija się wiele z prawdą. Właśnie w okolicach dzisiejszego Königsbrunn Madziarzy rozbili swój obóz po odstąpieniu od oblężenia Augsburga. Rozstrzygająca batalia rozegrała się jednak o parę kilometrów dalej, nad rzeką Lech, a zwłaszcza na jej wschodnim brzegu, wzdłuż którego Otton ustawił swą ciężką jazdę. Lechfeld, zwane czasem przez polskich historyków Lechowym Polem, to szeroka na ok. 10 km równina położona po obu stronach rzeki Lech na południe od Augsburga. Bitwa Niemców z Węgrami toczyła się na rozległym terenie, od obecnej augsburskiej dzielnicy Hochzoll po odległe o 20 km na południe lotnisko wojskowe Gusthof Lechfeld, którędy wiódł szlak odwrotu resztek węgierskiej konnicy. Dziś to podmiejskie osiedla Königsbrunn – Mering i Kissing. W pobliżu Kissing Węgrzy zdobyli i złupili obóz niemiecki. Sam Lech, ujęty w wysokie wały, przedzielony progami wodnymi z zaporami i sztucznymi jeziorami nie zalewa już doliny jak w średniowieczu. Przez olchowe lasy i porośnięte łozami i wierzbami nadrzeczne łęgi, gdzie bój był najbardziej zacięty, prowadzą szlaki spacerowe i ścieżki rowerowe.
Roczny czynsz za mieszkanie w augsburskiej dzielnicy Fuggerei wynosi 0,88 euro. To odpowiednik dawnego symbolicznego guldena reńskiego płaconego przez każdą rodzinę, której przyznano mieszkanie w najstarszym na świecie osiedlu „socjalnym” od czasu jego powstania w 1516. Fuggerei – 52 dwupiętrowe domy w stylu renesansu niemieckiego – ufundował ród augsburskich patrycjuszy Fuggerów. Przeznaczone były przed wiekami dla „mieszczan, którzy zubożeli nie ze swojej winy”. Dziś mieszkać mogą tu wyłącznie katolicy, którzy trzy razy dziennie muszą modlić się w intencji fundatorów. Kaplica Fuggerów to najstarsza renesansowa budowla w Niemczech.
Augsburg, założony jako rzymski obóz wojskowy za panowania Oktawiana Augusta, od średniowiecza do początków XIX w. był wolnym miastem Rzeszy. Położony na szlaku handlowym przez Alpy do Norymbergi, rozkwitł w XV – XVI w. jako kupiecki ośrodek o międzynarodowym znaczeniu. Jego ratusz to najznakomitsza świecka budowla renesansowa na północ od Alp. Katedra z IX – XIV w. ozdobiona jest romańskimi i gotyckimi freskami oraz słynnymi „witrażami proroków”, najstarszymi w Niemczech (z XII w.) symbolicznymi obrazami na szkle.
Dzwonnica katedry Ulmer Münster to najwyższa kościelna wieża na świecie. Ma 161,5 m wysokości, prowadzą na nią schody o 768 stopniach. W tym liczącym ponad 1000 lat uniwersyteckim mieście nad Renem warto też zwiedzić średniowieczny ratusz, dzielnicę rybaków i Starówkę z XVII w. Podczas jesiennej kampanii w 1805 r. Napoleon pobił pod Ulm armię austriackiego generała Macka. W pierwszej połowie XIX w. wybudowano tu olbrzymią fortecę Wilhelmsburg. W skromnym domu przy ulicy Dworcowej w Ulm urodził się Albert Einstein.