Szwabia Bawarska

Ziemie Szwabii, na północ od łuku Alp, to szlak, którym ciągnęły na zachód Europy wojownicze ludy azjatyckie, a na wschód, ku Karpatom i Bałkanom, zbrojne zastępy europejskich potęg.

Publikacja: 28.03.2008 10:29

Szwabia Bawarska

Foto: EAST NEWS

Red

Allgäu-Szwabia Bawarska z swymi średniowiecznymi miasteczkami, gdzie z kościelnych dzwonnic i wież ratuszowych można podziwiać ośnieżone alpejskie szczyty, uważana jest za jeden z najpiękniejszych regionów Niemiec. Najwięcej turystów przyciągają renesansowe zabytki Augsburga i niezwykły zamek Neuschwanstein – dzieło na wpół szalonego króla Bawarii Ludwika II.

Tam, gdzie Otton II rozgromił madziarskich najeźdźców, zamożni mieszkańcy Augsburga grywają dziś w golfa. Tak przynajmniej twierdzi dyrekcja klubu golfowego Lechfeld pod miasteczkiem Königsbrunn. I chyba nie mija się wiele z prawdą. Właśnie w okolicach dzisiejszego Königsbrunn Madziarzy rozbili swój obóz po odstąpieniu od oblężenia Augsburga. Rozstrzygająca batalia rozegrała się jednak o parę kilometrów dalej, nad rzeką Lech, a zwłaszcza na jej wschodnim brzegu, wzdłuż którego Otton ustawił swą ciężką jazdę. Lechfeld, zwane czasem przez polskich historyków Lechowym Polem, to szeroka na ok. 10 km równina położona po obu stronach rzeki Lech na południe od Augsburga. Bitwa Niemców z Węgrami toczyła się na rozległym terenie, od obecnej augsburskiej dzielnicy Hochzoll po odległe o 20 km na południe lotnisko wojskowe Gusthof Lechfeld, którędy wiódł szlak odwrotu resztek węgierskiej konnicy. Dziś to podmiejskie osiedla Königsbrunn – Mering i Kissing. W pobliżu Kissing Węgrzy zdobyli i złupili obóz niemiecki. Sam Lech, ujęty w wysokie wały, przedzielony progami wodnymi z zaporami i sztucznymi jeziorami nie zalewa już doliny jak w średniowieczu. Przez olchowe lasy i porośnięte łozami i wierzbami nadrzeczne łęgi, gdzie bój był najbardziej zacięty, prowadzą szlaki spacerowe i ścieżki rowerowe.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama