Są też fascynujące i unikalne dźwiękowe archiwalia, Lista Katyńska odczytana przez znakomitych aktorów, rozmowa z Andrzejem Wajdą oraz polska muzyka poważna, inspirowana tragicznym losem polskich oficerów.
Andrzeja Wajdę usłyszymy w wywiadzie przeprowadzonym przez Joannę Sławińską we wrześniu 2007 roku oraz nagraniu pochodzącym z tej samej audycji, gdy reżyser czyta słynny wiersz Zbigniewa Herberta „Guziki”. Polskie Radio prezentuje na tym albumie także poruszające i świetnie zagrane słuchowiska, jak „Ostatni wiersz epoki”, zrealizowany przez Krzysztofa Zaleskiego na podstawie poezji zamordowanego w Katyniu Władysława Sebyły oraz wspomnień jego żony Sabiny Sebyłowej. Piękne role stworzyli w tej audycji Grażyna Barszczewska i Mariusz Benoit.
W formę słuchowiska zostały również ujęte zeznania w sprawie zbrodni katyńskiej pisarzy Józefa Mackiewicza i Ferdynanda Goetla złożone przed komisją Kongresu Stanów Zjednoczonych w 1952 roku. W paradokumentalnym spektaklu w role pisarzy wcielają się Adam Ferency i Mariusz Benoit.
Jedną z perełek albumu jest absolutnie unikatowy fragment audycji Radia Wolna Europa z 1951 roku, poświęconej próbom ustalenia w latach 1941 – 1943 przez polskie władze losu zaginionych oficerów w Rosji Sowieckiej. Program poprowadził Jan Nowak-Jeziorański, gośćmi w studiu byli generałowie Władysław Anders i Tadeusz Bór-Komorowski oraz major Józef Czapski - jeden z niewielu oficerów więzionych przez NKWD, którym udało się ocaleć. Nazwiska zamordowanych więźniów Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, mianowanych w 2007 r. pośmiertnie na kolejne stopnie wojskowe, czytają Maja Komorowska, Wojciech Wysocki, Wiktor Zborowski oraz prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański. Listę ofiar, wraz ze zdjęciami z prac ekshumacyjnych, znajdziemy także w książeczce załączonej do albumu, do której wstęp napisał Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Walk i Męczeństwa.
Reportaż „Po drugiej stronie ciszy” Antoniego Szybisa i Krzysztofa Wyrzykowskiego stanowi relację z pierwszej pielgrzymki rodzin katyńskich do miejsc zamordowania ich bliskich. Duże wrażenie robi również dokument radiowy Anny Sekudewicz „Tajemnica czaszki katyńskiej”. To sensacyjna historia czaszki polskiego oficera, którą odnaleziono w Danii i po 63 latach sprowadzono do Polski. Audycja przybliża postać Elisabeth Tramsen, córki dr Helge Tramsena, jednego z członków powołanej przez Niemców międzynarodowej komisji medycznej, która badała w 1943 roku groby katyńskie. Znakomicie zrealizowany reportaż opowiada o miłości Elisabeth do polskiego kompozytora Romualda Twardowskiego i o jej tragicznej śmierci w Polsce.