Reklama
Rozwiń

Rekonkwista wnuczki Krzywoustego

Przydomki królów walczących z niewiernymi o powrót chrześcijaństwa na wszystkie ziemie iberyjskie powodują, że czujemy się niemal w środku opowieści o rycerzach gwiazdy wigilijnej

Publikacja: 11.04.2008 13:20

Rekonkwista wnuczki Krzywoustego

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Język hiszpański ma przedziwną urodę. Dźwięk poszczególnych słów i melodia całych fraz tak pobudzały wyobraźnię pisarza angielskiego Somerseta Maughama, że uważał hiszpański za najpiękniejszy język świata. Same nazwy występujące w tym zeszycie – jak Despenaperros, Santiago de Compostela, Sierra Morena czy miejsce bitwy Las Navas de Tolosa – wprowadzają nas w świat egzotycznej baśni.

Jeden Alfonso jest w tej baśni Waleczny, drugi Szlachetny, a Sancho – nawet Upragniony. Ów wzniosły przydomek wziął się z długiego oczekiwania jego matki, pięknej Berengueli, na stan błogosławiony i poród syna. Kiedy umarła, ojciec Alfons VII ożenił się powtórnie, z dziewczyną podobno również urodziwą, ale o imieniu – dla nas przynajmniej – wcale niepięknym. Otóż zwała się ona Ryksa. Czar egzotyki pryksa – pardon! – pryska do reszty, kiedy dowiadujemy się, że była córką Władysława – tego z synów Krzywoustego, którego przyrodni bracia wygnali z ojcowizny.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego