Reklama
Rozwiń

Podrzynanie gardeł muzułmanom

Z czasem relacje ustąpiły miejsca martyrologicznemu patosowi. Marokański historyk Ali ibn Abi Zar al Fasi w napisanej na początku XIV wieku kronice „Ogród stronic” przekazuje nam mocno udramatyzowany obraz bitwy: „Przeciwnicy spotkali się w miejscu nazywanym Hisn al Ikab.

Publikacja: 11.04.2008 13:57

Podrzynanie gardeł muzułmanom

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Red

Tam miała miejsce bitwa. Na szczycie wzgórza rozbito czerwony namiot gotowy do bitwy. Al Nasir wszedł do niego i usiadł na swojej tarczy, a koń był uwiązany obok. Namiot otoczyli uzbrojeni po zęby czarni mężowie (niewolnicy afrykańscy —j.r.).

160 tysięcy ochotników ruszyło też na wroga i opadło go, ale wkrótce zniknęło pośród szeregów chrześcijan, którzy zgnietli ich i walczyli z wielką zaciekłością. Muzułmanie bronili się bohatersko. Wszyscy ochotnicy zginęli jako męczennicy. Żaden nie przeżył. Oddziały almohadzkie, arabskie i andaluzyjskie przypatrywały się bez ruchu. Gdy chrześcijanie skończyli z ochotnikami, opadli z niezwykłą siłą na Almohadów i Arabów (...)

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego